عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
پنجشنبه، 26 مردادماه 1391

04:36 PM

August 16, 2012


پیشخوان الکترونیکی فرصت‌های کسب‌وکار در دولت

نيما رسول‌زاده - عصرارتباط : ایجاد فرصت برابر برای کسب‌وکارهای خصوصی یکی از وظایف هر دولتی است و این وظیفه در ایران وقتی شکل جدی‌تر می‌گیرد که به یاد بیاوریم نزدیک به نود درصد تعاملات مالی و قراردادهای بسیاری از فعالان عرصه صنعت و خدمات با حضور و دخالت دولت انجام می‌شود و نظام همچنان دولتی اقتصاد کشور باعث می‌شود بدنه‌ دولت به عنوان بزرگ سرمایه‌دار، کارفرمای اصلی بخش اعظمی از شرکت‌های فعال در حوزه‌های مختلف باشد.


این کارفرما در تمام سال‌های اخیر، تمام تلاش خود را برای کوچک‌شدن کرده است، اما طبعا خصوصی‌سازی و واگذاری فعالیت‌های مختلف به بخش خصوصی معمولا با اعتراضاتی همراه است که به بوروکراسی، رانت‌های اطلاعاتی و تصمیم‌گیری‌های غیرشفاف مربوط می‌شوند. افتتاح سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، آن هم در شرایطی که بسیاری از فعالان عرصه ICT از کمبود پروژه‌های مختلف و به دنبال آن کمبود نقدینگی و گردش مالی می‌نالند، خبر بسیار فرخنده‌ای است. چرا که علاوه بر شفاف کردن روند خرید و فروش‌ها و تعاملات سازمان‌های دولتی، تجمیع آنها در یک پورتال می‌تواند تعداد بیشتری از فعالان متخصص در هر حوزه‌ای را از این فرصت‌های تجاری آگاه سازد و در نتیجه پیشنهادهای مالی دقیق‌تر و بهتری برای دولت ایجاد کند و با افزایش رقابت، کیفیت بالاتر و هزینه‌های پایین‌تری را در پروژه‌ها به ارمغان بیاورد.نکته دیگر اجرای پروژه تدارکات الکترونیکی، به عنوان یک تجارت B2B، افزایش چشمگیر معاملات الکترونیکی است که سال‌هاست از آن به عنوان راه‌حل ارتقا سطح تجارت الکترونیکی یاد می‌شود و ضمن ایجاد فضای تشویقی در حوزه پرداخت الکترونیکی می‌تواند جایگاه ایران را در رنکینگ جهانی نیز تغییر دهد.


امیدوارم با تکمیل این سامانه و اضافه شدن بخش مناقصات به پورتال مذکور، رونق دوباره‌ای به کسب‌وکارهای مرتبط با ICT بازگردد و کاهش بوروکراسی و افزایش سرعت و شفافیت تعاملات دولت با بخش خصوصی باعث ایجاد فضایی در حوزه تجارت شود که در پرونده‌ی این شماره‌ بخش کسب‌وکارمان در صفحات هفت تا ده، مفصل به آن پرداخته‌ایم و معتقدیم بهبود فضای کسب‌وکار، علی الخصوص در حوزه‌ی فناوری اطلاعات می‌تواند یکی از راه‌های برو‌ن‌رفت از چالش‌های جدی اقتصادی روزگار ما باشد.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی