عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
پنجشنبه، 26 مردادماه 1391

05:00 PM

August 16, 2012


از قانون، به قانون پناه می‌بریم

نوشته: حسام ايپكچي - پژوهشگر حقوق فناوري اطلاعات
ناشر: عصرارتباط


اول: برای ما، «تورم» واژه آشنایی است. مانند یکی از ملزومات زندگی؛ یا یکی از اجزاء تفکیک ناپذیر سبد خانوار! اما این واژه کاملا آشنا و مانوس، منحصر به ارزش پول و مبحث اقتصادی نیست. ما در حوزه حقوق نیز «تورم» داریم. تورمی که چه بسا تاثیرش بر معاش ما کمتر از تاثیر تورم اقتصادی نخواهد بود. «تورم قوانین» شاید در لفظ برای ما آشنا نباشد، اما در عمل زندگی ما را در حصار خود کشیده است. کافی است تصور کنید در هر ماه، اهل مجلس با قیام و قعودشان (و یا گاه فشردن یک شاسی) به سادگی بخشی از زندگی ما را در چارچوب قانون جدیدی، محصور می‌سازند. در ازای هر قانون، شهروندان، یک گام از زندگی آزادانه خود به عقب برمی‌دارند!


دوم: حالا این سوال پیش می‌آید که اگر قانون، به منزله فرمان عقب‌گرد به «زندگی آزاد» است، پس چرا به عنوان یک مزیت تلقی شده؟ پاسخ پیچیده نیست. ما برای «امن» زیستن، بخشی از آزادی خود را به حاکمیت می‌سپاریم تا در مقابل، امنیت بخش باقی مانده‌اش را برایمان تضمین کند. در واقع انسان عصر جدید، در برابر «آزادی» به این باور رسیده است که «کم مطمئن بر زیاد نامطمئن ترجیح دارد». حالا مانند روزگار گذشته نیست که هرکس زمینی را احیا کند، مالک باشد. بلکه حاکمیت، مالک تمام زمین‌های بی مالک است! این یعنی حتی عرصه زندگی نیز بر انسان عصر جدید تنگ شده اما تنگنای این عصر را پذیرفته است در ازای یک سند با منگوله سربی که لااقل آن چند متری را که تملک کردی را برایت حفاظت کند.


سوم: در عرصه حقوق تکنولوژی نیز، هر دو مقدمه فوق دیده می‌شود. سال‌هاست که گاه ساده‌ترین دست‌اندازی شهروندان به حوزه فناوری، مستلزم اخذ مجوز است. از چندین دهه قبل که ایجاد رادیو آماتوری مستلزم اخذ پروانه بود تا امروز که برای داشتن یک وب سایت ساده، مکلف به ثبت طبق مقررات ساماندهی هستیم. هرچند یک روی سکه، اعمال محدودیت در بهره‌مندی از آزادی‌های اجتماعی است. محدودیت‌هایی که گاه به سبب بروکراسی، خلاقیت‌های ما را به سنگ سخت و سرد نظام اداری می‌کوبد! اما این سکه روی دیگری نیز دارد – یا لااقل باید داشته باشد – و آن پشتیبانی از عملکرد قانونی است.


چهارم: شاید هیچ فعال حوزه فناوری اطلاعات را نیابیم که ایده‌ای جهت پیاده‌سازی در عرصه وب داشته و در دل نگران نباشد از اینکه روزی فرمان کمیته تعیین مصادیق، بهار ایده‌اش را به خزان فیلترینگ برساند! عناوین تخلفات به قدری عام و کلی هست که بتوان کمیته تعیین مصادیق را در هر آنچه اراده کند، مبسوط الید بدانیم. یکی از ثمرات «تورم قانونی» همین است که ما، به قدر کفایت قوانین نامنجز و غیرمنسجم داریم که بتوان بسیاری از اعمالی که به چشم انصاف، خلاف به نظر نمی‌رسد را با کارت زرد یا حتی قرمز قانون مواجه ساخت.


آخر: جمع تمام مقدمات فوق به اینجا ختم می‌شود که هرچند تکثر قانون، همواره امر پسندیده‌ای نیست و تقنین، بیش از حد نیاز؛ بر «زحمت زندگی مردم» می‌افزاید اما شاید ما نیازمند قوانین حمایتی و نظام بخشی هستیم که از فعالیت‌های نوظهور تحت وب مانند «شبکه‌های اجتماعی»، «سایت‌های خرید گروهی»، «فروشگاه‌های اینترنتی» و... پشتیبانی کنند. در اینجا غرض از پشتیبانی آن است که به واسطه ایجاد قوانین «خاص» و «تخصصی»، حقوق شهروندان و فعالان این حوزه، در برابر ابهام و ناامنی ناشی از قوانین «عام» و «غیرتخصصی»، مصون و محفوظ بماند و قانون پناهی باشد برای درامان ماندن از قانون!
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی