عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
شنبه، 25 شهریورماه 1391

02:20 PM

September 15, 2012


شبكه ملي اطلاعات شگفت‌انگيز نيست

فاطمه ملکی  - عصر ارتباط : تقويم‌ها مي‌گويند تنها 6 ماه به پايان سال دوم برنامه پنجم توسعه باقي مانده است. دومين سالي كه بايد طبق همين برنامه تمامي دستگاه‌هاي اجرايي كشور به شبكه ملي اطلاعات وعده اتصال داده شده، اما هنوز خبري از آن نيست. هر از گاهي مديران اين شبكه وعده مي‌دهند اجزا و زيرمجموعه‌هاي اين شبكه جهاني كه قرار است از نوع ملي‌اش را برايمان بپزند، راه‌اندازي شده‌اند يا راه‌اندازي مي‌شوند اما كمتر كسي غير از نمونه‌هاي آزمايشگاهي آن خبر مي‌دهد.


طبق برنامه پنجم توسعه بايد تا 6 ماه ديگر همه دستگاه‌هاي اجرايي كشور بدون چون و چرا به اين شبكه وصل شوند. شبكه‌اي كه مجريان دولتي آن بهترين راه را براي متقاعد كردن هم‌قطارانشان به مهاجرت به اين شبكه را دستور رئيس جمهور انگاشته‌اند. به همين دليل وزارت ICT به يك قانون لازم‌الاجرا، پشتوانه‌اي به نام دستور رياست دولت را ضميمه مي‌كند تا تمام دستگاه‌ها آنچه را طي يك سال و نيم گذشته انجام نداده‌اند، 2 ماهه به آن گردن نهند. وزارت ارتباطات متولي اجراي ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه است و براي اجراي مفاد آن نياز به تامين زيرساخت‌ها دارد، زيرساخت‌هايي از نوع ملي كه اينترنت ملي، ديتاسنتر ملي، ايميل ملي، موتور جستجوي ملي و سيستم عامل ملي از جمله زيرمجموعه‌هاي وعده داده شده آن هستند. اما آيا در 3 سال گذشته از دولت دهم، وزارت ارتباطات توانست نمونه‌هاي عيني و اجرايي اين وعده‌ها را محقق كند كه اميدوار است طي 2 ماه يا حتي يك سال باقي‌مانده آنها را به دست كاربرانش برساند؟


برنامه پنجم توسعه كشور به زعم تحليل‌گران حوزه ICT كشور يكي از كامل‌ترين شاخص‌ها و هدف‌هاي اين بازار كشور را در بطن خود داشت اما حتي اين برنامه هم نتوانست راهگشاي سكون و ركود حاكم بر اين بازار با همه انواع و اقسام ملي و بومي‌اش باشد. شبكه ملي اطلاعات در ساده‌ترين نگاهش قرار است حداقل در فاز اول همين خدمات كنوني بر بستر اينترنت را روي اينترانت ارائه دهد. خدماتي كه نه انتقال آنها به اينترانت سخت است و نه قرار است تغييرات چنداني در ماهيت آنها ايجاد شود. پس چرا كار را سخت مي‌كنيم و به دنبال توليد محتواهاي شگرف براي شبكه‌اي شگفت‌انگيز هستيم؟
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی