عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
یادداشت
دوشنبه، 27 شهریورماه 1391

07:10 PM

September 17, 2012


همين يك نفس باقي است

فاطمه ملكي - هفته نامه عصر ارتباط : چند سالي است كه سنديكا و اتحاديه توليدكنندگان داخلي تجهيزات مخابراتي به حاشيه رفته‌اند و به واردات دست چندمي تجهيزات و محصولات مخابراتي بسنده كرده‌اند. در غياب داخلي‌ها و وندورهاي بزرگ دنيا چيني‌ها سكان‌دار شده‌اند و هر تجهيزاتي را كه اپراتورها اشاره كنند، حداقل با چند نمونه در برابر آنها قرار مي‌دهند تا از ميان محصولات متنوع‌  با درجه كيفيت‌هاي متفاوت انتخاب كنند.


آنها در غياب بزرگان اروپايي و آمريكايي توليدكننده تجهيزات مخابراتي و در كنار وورد محصولات خود قول تبادل دانش با ايراني‌ها آموزش علوم‌ را نيز مي‌دهند و نمونه عيني آن راه‌اندازي چند مركز آموزش در نقاط مختلف كشور از جمله، تهران، اصفهان و كيش است. مراكزي كه بعد از چند روز به دست فراموشي سپرده مي‌شوند چرا كه تنها تكنسين چيني است كه مي‌تواند محصول چيني را رمزگشايي كند و در شبكه مخابراتي كشور جاي دهد. در اين سال‌ها كمتر اپراتوري نيروي تربيت‌شده از همكاران چيني داشته و آنهايي هم كه هستند دست‌پرورده‌هاي به جا مانده از اريكسون و نوكيا-زيمنس هستند.


حالا اروپايي‌ها رفته‌اند و چيني‌ها مانده‌اند. آنها حاضر نيستند بازار پر از پول و تشنه ايران را از دست دهند و براي حفظ حضور خود در برابر فشارهاي غرب نیز از سياست‌هاي اتخاذ شده دفاع مي‌كنند. آنها حالا تنها گزينه‌هاي ما هستند. گزينه‌هايي كه بهترين فرصت براي يادگيري از آنها و فعال‌سازي مراكز آموزش‌شان اکنون است، بايد تا همين فرصتی که باقي است دست به كار شويم و توليدات هرچند اندك و محدود داخل و پيمانكاري را از آنها بياموزيم. كسي چه مي‌داند. شايد آنها نيز عطاي حضور در بازار ايران را در برابر بازار خوش آب و رنگ غرب ببخشند.


چيني‌ها تا اينجاي كار مقاومت كرده‌اند و ايران در فرصت‌هاي پيش رو بايد به جاي اتكاي بيشتر به آنها ياد بگيرد روي پاهاي خودش بايستد. شايد حالا وقت آن است كه دستي به سر و روي مراكز آموزشي مخابراتي كشور كشيده شود تا بتوانيم دانش چيني را به جاي لوگوي محصولاتش بومي كنيم.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی