نباید مشکل PAP‌ها برای وایمكس‌ تکرار شود!

لازم است که رگولاتور در مورد توسعه شبکه وایمكس - خدمات اینترنت پرسرعت بی‌سیم - به گونه‌ای عمل کند که پس از چند سال، بار دیگر در حسرت انجام نشدن تعهدات اپراتورهای وایمكس نمانیم.


سعید سلیمانی - کارشناس - در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب اظهار كرد: مشکل چندین و چند ساله شرکت‌های PAP و شرکت مخابرات ایران که پیش از این در قالب در اختیار ندادن فضای کافی برای نصب تجهیزات این شرکت‌ها ظاهر شده بود، این بار به بهانه تمکین نکردن شرکت مخابرات ایران به مصوبه رگولاتوری در خصوص كاهش هزینه واگذاری یك زوج سیم به مشتركان، خود را نمایان ساخت.


به گفته وی، اگرچه این مسأله از ابعاد مختلف قابل بررسی است، اما تاکنون صرفاً به یک نتیجه منجر شده و آن هم توسعه‌ نیافتن خدمات اینترنت پرسرعت در کشور است.


كارشناس گروه علمی تحلیلی طیف با اشاره به اینکه اپراتورهای وایمكس‌ در حال آماده‌سازی شبکه‌های خود هستند، افزود:مواردی همچون خالی نبودن فضای فرکانسی که شبیه مسأله کمبود فضای PAPها است، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است؛ کما اینکه این اپراتورها از خالی نبودن فضای فرکانسی، به خصوص در شهرستان‌ها گله‌مند هستند.


وی تأکید کرد: لازم است که رگولاتور در اینجا به گونه‌ای عمل کند که پس از چند سال، بار دیگر در حسرت انجام نشدن تعهدات شرکت‌های وایمكس نمانیم.


او ضمن اشاره به برگزاری هم‌اندیشی بررسی مشکلات توسعه اینترنت پرسرعت با حضور مدیرعامل شرکت مخابرات ایران و مدیران سه شرکت PAP‌ به همت گروه طیف، افزود: چالش‌های حوزه مخابرات را نمی‌توان در فضایی مه‌ گرفته و مغشوش، با حرف و حدیث و گله و شکایت حل کرد؛ در فضایی که هر یک از مدعیان، سنگ خود را بر سینه می‌زنند، باید با گرد هم آوردن بازیگران مختلف و نزدیک کردن دیدگاه‌های آنان، از آشفتگی این فضا کاست تا بتوان به تصمیم درست رسید.


سلیمانی با اشاره به ارائه پیشنهاد مدیرعامل شرکت‌ مخابرات ایران برای حل چالش PAP‌ها در این نشست، تأکید کرد: اعمال روش‌های کارشناسانه و جامع، نه فقط در حل مسائل و چالش‌ها، بلکه باید در همه تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها ملاک عمل شود؛ موضوعی که به عنوان مثال، در روند پیشنهاد و تدوین احکام برنامه پنجم در کارگروه تخصصی ارتباطات به آن توجه نشد.


وی در پایان افزود: نحوه واکنش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به این ماجرا ناشی از آن است که این سازمان بر آن شده به گونه‌ای رفتار کند که نشان دهد واقعاً مستقل و مقتدر است؛ با وجود این، نگرانی و هشدار تحلیل‌گران و صاحب‌نظران در مورد ساختار نه‌چندان مطلوب رگولاتوری در مخابرات کشور، همچنان پابرجاست و باید در جای خود و به‌درستی برای آن چاره‌ای اندیشید.


URL: https://www.ictna.ir/id/021163/

Code: 021163