ارز مبادله ای برای واردکنندگان موبایل

 

رئیس شبکه بازرسی و نظارت مردمی کارگروه موبایل از اختصاص ارز مبادله ای به گوشی موبایل خبر داد و گفت: با قرار گرفتن گوشی موبایل در فهرست اولویت نهم دریافت ارز مبادله ای و نیز اجرای طرح مبارزه با گوشی های قاچاق تا یک ماه آینده معضل قاچاق از بین می رود.

مهدی عبقری در گفتگو با مهر، از اختصاص ارز مبادله ای به گوشی موبایل از هفته گذشته خبر داد و گفت: با قرار گرفتن گوشی موبایل در فهرست اولویت نهم دریافت ارز مبادله ای، از هفته گذشته به وارد کنندگان رسمی گوشی، ارز مبادله ای اختصاص یافت.

برخورد تعزیرات با متخلفان بازار گوشی

وی درباره نحوه اجرای طرح جامع جمع آوری گوشی قاچاق موبایل از سطح بازار که از اول بهمن ماه در سطح کشور کلید خورده است، اظهار داشت: اگرچه این طرح در مراکز و پاساژهای بزرگ عرضه موبایل به دلیل درخواست اتحادیه صوت و تصویر و تلفن همراه با 10 روز تاخیر آغاز شد اما هم اکنون با جدیت از سوی ماموران ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور و نیز تعزیرات در حال پیگیری و با متخلفان نیز برخوردهایی صورت گرفته است.

سوء استفاده و جعل بارکدهای دوبعدی گوشی

وی به مهر گفت: با اجرای طرح جمع آوری گوشی های قاچاق در بازار، متوجه سوء استفاده و جعل بارکدهای دوبعدی طرح شبنم بر روی برخی گوشی ها شده ایم که براین اساس اعلام کرده ایم که تمامی گوشی های فاقد هولوگرام گارانتی که دارای بارکد دوبعدی طرح شبنم هستند تقلبی محسوب می‌شود و براین اساس از سطح بازار جمع آوری و با فروشندگان آنها برخورد می‌شود.

فقط 14 شرکت مجوز واردات گوشی دارند

رئیس شبکه بازرسی و نظارت مردمی کارگروه تلفن همراه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور تصریح کرد: هم اکنون 14 شرکت واردکننده گوشی موبایل مجوز نصب هولوگرام گارانتی بر روی گوشی های برندهای مختلف را دارند و فعالیت مابقی شرکتهای فعال در بازار غیرقانونی محسوب می شوند.

گوشی های فاقد هولوگرام دارای بارکد قاچاقی هستند

وی با بیان اینکه گوشی های موجود در بازار موبایل باید دارای هولوگرام گارانتی از شرکتهای دارای مجوز و نیز بارکد طرح شبکه بازرسی و نظارت مردمی – شبنم- برای اصالت و نوع کالا باشند، خاطرنشان کرد: خریداران گوشی باید بدانند که چنانچه کالایی دارای بارکد شنبم بوده اما فاقد هولوگرام گارانتی است این گوشی قاچاق محسوب می‌شود و آن را خریداری نکنند.

افزایش 103 درصدی حجم واردات گوشی

عبقری از افزایش 103درصدی حجم واردات گوشی موبایل طی ماه گذشته و با اجرای طرح جمع آوری گوشی های قاچاق خبر داد و به مهر گفت: براساس برآورد گمرک واردات گوشی های موبایل نسبت به سال گذشته 2 برابر افزایش داشته است.

نظارت نامحسوس بر بازار گوشی موبایل

رئیس شبکه بازرسی و نظارت مردمی کارگروه تلفن همراه با تاکید بر نظارت مستقیم، محسوس و غیرمحسوس بازرسان با فروشندگان گوشی های قاچاق در سطح بازار از جمع آوری حجم قابل توجهی از گوشی های قاچاق از بازار طی یک هفته گذشته خبر داد و گفت: تا یک ماه آینده معضل قاچاق گوشی کاملا در کشور از بین می رود.

مصادره اموال فروشندگان گوشی های قاچاق

وی به مهر گفت: مصادره اموال، تشکیل پرونده در تعزیرات و اخذ جریمه از فروشندگانی که بیش از 10 میلیون تومان کالای قاچاق دارند از جمله مکانیزم های اجرای طرح مبارزه با قاچاق گوشی های موبایل است تا قاچاق گوشی و جعل بارکد و هولوگرام از سطح بازار جمع آوری شود.

14 شرکت دارای مجوز را بشناسید

عبقری لیست شرکتهای دارای مجوز واردات و گارانتی و خدمات پس از فروش گوشی های موبایل را به شرح زیر اعلام کرد. 

اسامی شرکتها نام برند موبایل
یاس جهان و آرین اچ تی سی
خدماتی یاس، ماناتل و مدیا ال جی
مهتل آیفون
پارس مایکروتل، سامتل، اسمارت فون و هماهنگ سامسونگ
کمال الکترونیک و الوطنی نوکیا
آرین سونی
پارس مایکروتل هوواوی


URL: https://www.ictna.ir/id/053151/

Code: 053151