با قاطعیت رگولاتوری اضافه دریافت‌ها به مشترکین تلفن ثابت و همراه بازگردانده می‌شوند

منبع: مهر
به دنبال اضافه دریافتی هایی که مخابرات و اپراتورهای اول و دوم بابت ارائه سرویس از مشترکان خود دریافت کرده بودند سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات وعده داد که بزودی تمامی این اضافه دریافتی ها به مشترکان تلفن ثابت و موبایل باز می‌گردد.
 
 
موضوع افزایش تعرفه نرخ های مخابراتی و نیز اضافه دریافت بابت سرویس آهنگ پیشواز برای مشترکان موبایل طی چند ماه گذشته باعث شد تا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کند که تخلف اپراتورهای مخابراتی و ارتباطی را به سازمان تعزیرات حکومتی گزارش کرده است.
 
براین اساس و با مذاکرات و پیگیریهای صورت گرفته طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات اضافه دریافت آهنگ پیشواز از مشترکان همراه اول آبان ماه به این مشترکان بازگردانده می شود و اپراتور ایرانسل نیز این مبالغ را به مشترکان بازگردانده است.
 
همچنین اضافه دریافت تعرفه مکالمات تلفن ثابت و همراه نیز که از سوی مخابرات و همراه اول در قبوض دوره اول مرداد تا اول مهرماه از مشترکان اخذ شده بود براساس وعده رگولاتوری به آنها بازگردانده می شود.
 
مشترکان تلفن ثابت بستانکار می شوند
 
 
پس از آنکه شرکت مخابرات ایران قبوض مهرماه مشترکان تلفن ثابت را با نرخ هر پالس مکالمه 58.7 ریال محاسبه و صادر کرد، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این نرخ را که براساس مصوبه شورای رقابت تعیین شده بود غیرقانونی اعلام کرد و گفت: با مصوبه كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات، افزايش تعرفه تلفن ثابت غيرقانوني بوده و قبض‌هاي مهرماه بايد براساس نرخ هر پالس 44.7 ريال محاسبه و صادر مي‌شد که در این راستا با پيگيري‌هاي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي مابه‌التفاوت دريافتي تعرفه تلفن ثابت در صورتحساب بعدي به مشتركان بازگردانده مي‌شود.
 
از این رو شرکت مخابرات ایران نیز با تاکید بر همگامی با دولت تدبیر و امید وعده داد که این مبالغ را به مشترکان تلفن ثابت بازگرداند.
 
مشترکان تلفن همراه بستانکار می شوند
 
در همین حال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد اضافي دريافتي هاي تلفن همراه از مشترکان اپراتور اول نیز اعلام کرد که این مبالغ باید از سوی اپراتور اول بازگردانده شود.
 
به گفته معاون بررسيهاي فني و صدور پروانه رگولاتوري، اپراتور همراه اول در صورتحسابهاي ميان دوره‌اي مشتركان نسبت به اعمال تعرفه يكنواخت‌سازي درون شبكه‌اي به مبلغ هر دقيقه 599 ريال اقدام كرده است که با توجه به مصوبه 173 كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات در خصوص لغو هرگونه افزايش نرخ مكالمات تلفني در شبكه‌هاي ثابت و همراه، شركت مخابرات ايران موظف است مبالغ اضافي دريافت شده در صورتحسابهاي ميان‌دوره‌اي مشتركان همراه‌اول را در صورتحساب دوره چهارم بصورت بستانكاري به مشتركان برگرداند.
 
لطف الله سبوحي تصريح كرد: مشتركان درصورت مشاهده هرگونه تخلفي در اين زمينه مي‌توانند با مراجعه به بخش ثبت و پاسخگوئي به شكايت پايگاه اينترنتي رگولاتوري به آدرس www.cra.ir و پايگاه اينترنتي همراه‌اول به آدرس www.mci.ir مراجعه كرده و موضوع را پيگيري كنند.
 
مشترکان آهنگ پیشواز بستانکار می شوند
 
 
در ادامه اضافه دریافتی اپراتورهای موبایل از مشترکان تلفن همراه، رگولاتوری در مورد تخلف اپراتورهای موبایل برای دریافت مبالغ بیشتر از نرخ مصوب در سرویس آهنگ پیشواز اعلام کرد که معاون رگولاتوری اعلام کرد با پیگیری این سازمان مابه‌التفاوت تعرفه آهنگ پیشواز مشترکان ایرانسل بازگردانده شد و مابه‌التفاوت مربوط به مشترکان همراه ‌اول نیز از آبان‌ماه پرداخت می‌شود.
 
حسن رضوانی گفت: مابه‌التفاوت تعرفه آهنگ پیشواز ایرانسل برای 5 میلیون و 500 هزار مشترک برای ماه‌های دی، بهمن و اسفند سال 91، به مبلغ 32 میلیارد ریال بود که به صورت افزایش شارژ به مشترکان بازگردانده شده است.
 
وی افزود: مابه‌التفاوت تعرفه آهنگ پیشواز اپراتور همراه‌اول برای 4 میلیون و 50 هزار مشترک از آبان سال 91 تا مرداد سال جاری، به مبلغ 80 میلیارد ریال است که از آبان ماه امسال برای مشترکان اعتباری به صورت افزایش شارژ و برای مشترکان دائمی به حساب بستانکاری دوره چهارم آنها واریز می‌شود.
 
رضوانی با اشاره به مصوبه 147 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره تعیین سقف تعرفه آوای پیشواز به مبلغ 300 ریال گفت: تمامی اپراتورهای شبکه تلفن‌همراه شرکت ارتباطات سیار، ایرانسل، رایتل، شرکت مشارکتی مخابرات سیار اصفهان و سازمان منطقه آزاد کیش موظف به اجرای مصوبه کمیسیون هستند و مشترکان تلفن‌همراه، درصورت مشاهده تخلف در این زمینه، می‌توانند با مراجعه به بخش ثبت و پاسخگوئی به شکایات پایگاه اینترنتی رگولاتوری به آدرس www.cra.ir ، شکایت خود را اعلام کنند.

URL: https://www.ictna.ir/id/058344/

Code: 058344