اينترنت پرسرعت روستايي راه‌حل توسعه متوازن

علي كارگزار - مدیرعامل شرکت ارتباطات ثابت
 
دولت الكترونيك واژه‌اي است كه بارها و بارها آن را شنيده‌ايم و كتاب‌ها و مقاله‌هاي بسياري در اين خصوص منتشر شده است و همه دولت‌ها نيز در تبليغات انتخاباتي خود از آن بهره برده‌اند.
اما تا چه حد در پياده‌سازي آن موفق بوده‌اند را بايد مردم قضاوت كنند. ليكن آنچه مهم است اين كه به نظر اينجانب همه كساني كه در حوزه ICT در كشور فعاليت مي‌كنند نتوانسته‌اند رسالت خويش را به خوبي انجام دهند يا حداقل شايد بتوان گفت نتوانسته‌اند پا به پاي كارشناسان بعضي حوزه‌هاي ديگر در كشور جلو بروند چنانچه صنعت ICT كشور را با حوزه‌هايي مانند انرژي هسته‌اي، سلول‌هاي بنيادي، تسليحات نظامي و... مقايسه کنیم بخوبي مشخص خواهد شد كه عليرغم وجود صدها هزار كارشناس متخصص و اساتيد صاحبنام در حوزه ICT دركشور و درحالي كه حتي بخش عمده‌اي از كتب تخصصي اين حوزه كه در دانشگاه‌ها تدريس مي‌شود توسط اساتيد برجسته داخلي تأليف شده و همچنين با وجود كارخانجات توليد تجهيزات مخابراتي از بيست و اندي سال پيش در كشور امروزه هنوز تجهيزات اوليه مخابراتي و IT كشور از خارج تأمين مي‌شود و كارخانجات داخلي به دليل عدم توان توليد تجهيزات مورد نياز و به‌روز براي تأمين مخارج خود، دچار مشكل هستند.
اين مقدمه را براي اين متذكر شدم كه همه كساني كه در اين حوزه در كشور فعال هستند از مقامات دولتي و بخش‌هاي حاكميتي گرفته تا فعالان بخش خصوصي، اپراتورها، فعالان بخش توليدات صنعتي، اساتيد، دانشجويان و كارشناسان حوزه ICT در كشور بدانيم كه در قبال كشور عزيزمان و ملت بزرگ ايران مسئول هستیم و توجه به این نکته ضروری است که خدمات مناسب در این حوزه سبب افزایش تصاعدی خدمات و تولیدات در سایر حوزه‌ها خواهد شد و به نوعی مسئولیت مان افزایش خواهد یافت. هرچند سطور فوق در حوزه توليد محصولات مورد نياز در حوزه ICT كاملاً صدق می‌کند ولی طي ساليان گذشته در حوزه ايجاد زيرساخت‌هاي مخابراتي در كشور فعاليت‌هاي خوبي انجام شده است. توسعه شبكه‌هاي تلفن‌همراه در كشور به گونه‌اي است كه هم‌اكنون ضريب نفوذ تلفن همراه در كشور همرديف با بسياري از كشورهاي اروپايي است و همچنين ضريب نفوذ تلفن ثابت كشور نيز در منطقه رتبه اول را دارا است همچنین در حوزه اينترنت نيز عليرغم كاستي‌هاي موجود بايد اذعان كرد كه از همين بستر ايجاد شده، هنوز بخش‌هاي خدماتي كشور استفاده مطلوب را نمي‌برند. در اينجا طرحي به عنوان اينترنت روستايي پرسرعت مطرح خواهم كرد و اميدوارم كه مورد عنايت قرار گيرد. همين امسال امكان واگذاري اينترنت پرسرعت در منازل روستائيان در بيش از شش هزار روستا در كشور موجود است كه از نظر اعتبار و نقدينگي و با توجه به بودجه USO كه در اختيار وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات است، اجراي اين طرح نيز مشكلي ندارد. شركت ارتباطات ثابت ايران نيز اعلام می‌کند در صورت ابلاغ موضوع حداكثر ظرف مدت 8 ماه، اين كار را انجام دهد اما براي بهره‌برداري صحيح از امكانات ايجادشده فوق، همت همه حوزه‌هاي خدماتي و فعال را براي ارائه خدمات به روستاها طلب مي‌كند. به عنوان نمونه در بعضي از حوزه‌ها مطالبي را ذكر می‌کنم.
1-‌ آموزش و پرورش
از سال‌ها پيش باتوجه به امكانات در دسترس در بسياري از كشورها، آموزش دانش‌آموزان در روستاها و نقاط دوردست به صورت مجازي صورت مي‌گيرد، طبيعي است چنانچه كل بودجه كشور را هم به آموزش و پرورش اختصاص دهيم امكان ساخت مدرسه و تأمين مربي در تمام سطوح در همه روستاها وجود ندارد. بنابراين راهي جز اين نيست كه كلاس‌هاي هوشمند و آموزش مجازي را به جاي آن كه از تهران شروع كنيم از روستاها شروع كنيم و آموزش و پرورش يك هزارم بودجه مورد نياز جهت ساخت مدارس استاندارد و تأمين مربي در كل روستاها را صرف ايجاد يك سيستم آموزش مجازي در هر استان نموده و به هر دانش‌آموز روستايي يك دستگاه كامپيوتر هديه کند و به جاي اعزام معلم در طول 9 ماه در هر سال به هر روستا كه آن هم بايد كلاسي را اداره کند كه در آن كلاس دانش‌آموزان سال اول و دوم و سوم ابتدايي حضور دارند، همان معلم را يك ماه، آن هم فقط براي دانش‌آموزان سال اول ابتدايي و والدين آن‌ها جهت آموزش نحوه بكارگيري سيستم آموزش مجازي به روستا اعزام کرده و چنانچه موفق به انجام اين امر و بحث آموزش و پرورش شويم دور از انتظار نخواهد بود كه جوان روستايي كه با اين روش ديپلم خود را بگيرد و كاملاً با فناوري IT مأنوس باشد، قطعاً خواهد توانست همانند جوانان روستايي در كشور هند كه هم اكنون بزرگترين توليدكننده و صادركننده نرم‌افزار در دنياست، در روستاها ايجاد اشتغال كند. ضمناً با اجراي اين روش مطمئناً در هيچ روستايي حادثه مشابه مدرسه شين‌آباد تكرار نخواهد شد.
2-‌ آموزش عالي
شايد ساليان گذشته تحصيل يك جوان روستايي كه از نظر بنيه علمي در سطح عالي بود در دانشگاه‌هاي مطرح كشور كه عمدتاً در تهران مستقر هستند به دليل عدم توان مالي زندگي در كلانشهر تهران غيرممكن يا بسيار سخت بود اما امروزه با گسترش رشته‌هاي مجازي كه توسط همين دانشگاه‌هاي تراز اول كشور نيز ارائه مي‌شود عدالت اجتماعي در حوزه آموزش عالي تحقق يافته است، ليكن بايد زيرساخت اينترنت پرسرعت در منزل جوان روستايي مهيا باشد تا بتواند تحصيل خود را در سطوح عالي ادامه دهد.
3-‌ جهاد كشاورزي
يكي از وظايفي كه در حوزه كشاورزي بسيار حياتي و لازم است، اما با روش‌هاي سنتي به دليل وسعت و پراكندگي روستاها قابل اجرا نیست، آموزش و ترويج كشاورزي است كه اين امر با وجود يك شبكه اجتماعي روستايي و با استفاده از بستر اينترنت پرسرعت با كمترين هزينه قابل ارائه است. تصور كنيد اگر محصول يك روستايي دچار آفت شده و نياز به راهنمايي يا مشاوره با يك متخصص كشاورزي داشته باشد، با وجود يك بستر اينترنت پرسرعت خواهد توانست به صورت ويدئويي با كارشناس مستقر در سايت جهاد كشاورزي استان ارتباط برقرار كرده و مشكل خود را حل كند.
يكي از معضلات اساسي در حوزه كشاورزي نبودن آمار و اطلاعات كافي درخصوص سطح زير كشت محصولات مختلف در كشور است و همه‌ساله داستان گراني سيب‌زميني و مازاد پياز يا بالعكس را داريم كه با وجود اين شبكه، مسئولان جهاد كشاورزي مي‌توانند علاوه بر اخذ آمار الكترونيك از خود روستائيان با كمترين هزينه و با هماهنگي لازم با سازمان‌هاي ذيربط از جمله سازمان هواشناسي كه امروزه با پيشرفت فناوري، امكان پيش‌بيني شرايط جوي ماه‌هاي آينده را هم دارند، قبل از كشت محصول، روستائيان را از كشت بعضي محصولات منع و جهت كشت ساير محصولات باتوجه به شرايط آب و هوايي پيش‌بيني شده ترغيب كنند.
يكي از اقداماتي كه در اين حوزه مي‌توان در سطح روستاها انجام داد آموزش و ترويج كشت گلخانه‌اي در روستاها است كه با كمترين هزينه مي‌توان آن را در تمام روستاهاي كشور گسترش داد و اشتغال و درآمدزايي قشر عظيمي از روستائيان را در فصول پاييز و زمستان تضمين كرد. قيمت صيفي‌جات توليدي در گلخانه بسيار بالا و از نظر بازار نيز بسيار پرتقاضا است ولی به دليل عدم آموزش كافي و عدم وجود يك شبكه آنلاين جهت درخواست، جمع‌آوري و توزيع اطلاعات، فعلاً امكان راه‌اندازي آن فراهم نيست كه با اجراي طرح اينترنت پرسرعت روستايي، اين امكان ايجاد خواهد شد.
4-‌ گردشگري روستايي
شايد شما هم يكي از هزاران شهروندي هستيد كه علاقه‌منديد تعطيلات پايان هفته خود را به همراه خانواده در يك خانه روستايي با پذيرايي و غذاي محلي بگذرانيد و فرزندانتان صبح زود با صداي خروس و گوسفندان روستا بيدار شوند و با ديدن محيط كار روزانه در روستا، تجربه جديدي در زندگي داشته باشند و از طبيعت روستا لذت ببرند. اين امر با ايجاد يك شبكه در روستاها و اتصال آن به سازمان مربوطه عملياتی خواهد شد و روستائياني كه مايلند يك اتاق خود را در ايام آخر هفته به عنوان مهمانپذير تجهيز كنند به اين شبكه مي‌پيوندند و علاوه بر برقراري يك گردشگري دو روزه سالم و با نشاط براي شهروندان، اشتغال و درآمد قابل توجهي نيز كسب خواهند كرد.
به هرحال چنانچه همين بررسي‌ها در همه حوزه‌ها از جمله آموزش فني و حرفه‌اي، بهداشت و درمان، بانك‌ها، كار و امور اجتماعي و ساير حوزه‌ها انجام گيرد به اين نتيجه خواهيم رسيد كه اجراي طرح اينترنت پرسرعت در منازل روستايي بركات زيادي براي كشور خواهد داشت.
 

URL: https://www.ictna.ir/id/058670/

Code: 058670