عقب‌نشینی آمریکا از کنترل نام دامنه‌های اصلی اینترنت

به دنبال گسترش اعتراضات به جاسوسی‌های سایبری آمریکا، این کشور بالاخره پذیرفت دست از کنترل نام دامنه‌های اصلی برمی‌دارد.
 
به گزارش فارس به نقل از آرس‌تکنیکا مدیریت  ارتباطات و اطلاعات ملی آمریکا موسوم به NTIA، تحت نظارتِ وزارت بازرگانی آمریکا، از سال ۱۹۹۷ کنترل کامل این نام‌های دامنه را در انتقال پروژه‌های دولتی به خصوصی در دست داشته است و با نظارت همین سازمان، ICANN وظیفه‌ی اصلی اختصاص نام دامنه و آی‌پی را در سطح بین‌المللی برعهده دارد.
 
این تغییرات تا پیش از نشست  ICANN که در ماه آینده میلادی در برزیل برگزار می‌شود، انجام خواهد شد. برزیل و دیگر کشورها همگی از جمله معترضانی بودند که پس از افشاگری‌های اسنودن، خشم خود را نسبت به جاسوسی‌های آژانس امنیت ملی آمریکا  از سران کشورها علنی کردند و حتی کشور آمریکای جنوبی تهدید به ساخت فضای ابری خود برای مهاجرت دائمی از سامانه‌های وابسته به NSA کرد.
 
قرارداد اصلی ICANN و وزارت بازرگانی در سپتامبر ۲۰۱۵ به پایان خواهد رسید و به همین دلیل نقش ICANN در کنترل نام‌های دامنه تغییر نخواهد کرد.
 
مدیر کل ICANN اعلام کرد که از این پس این مدیریت تحت نظارت کشور خاصی نخواهد بود و البته تا سال ۲۰۱۵ نیز قرارداد قطعی با کشور دیگری تایید نمی‌شود و تمامی دولت‌ها دارای حق مساوی در جامعه‌ی ICANN هستند.
 
او در پاسخ خبرنگاران که از وی در مورد ارتباط جاسوسی‌های NSA و این تصمیم سوال کردند، فقط ابراز امیدواری کرد که با این تصمیم اعتماد جهانی به این جامعه بازگردانده شود.
 
این تصمیم NTIA منجر می‌شود که پس از این در دنیای اینترنت، شاهد انتقال قدرت بیش‌تری به سمت جوامع بین‌المللی باشیم.
 
 
 
باب کاهن یکی از مخترعان پروتکل TCP/IP و هم‌چنین لری‌لندوبر یکی از افراد تاثیرگذار در ایجاد موسسه‌ی ICANN نیز اعلام کردند از این تصمیم متعجب شده‌اند و این تصمیم را راهی برای وارد کردن دنیای اینترنت به دنیای جدید‌تر غیردولتی دانسته‌اند.
 
 

URL: https://www.ictna.ir/id/061330/

Code: 061330