سایت های فروش اینترنتی بلیت هواپیما، مجوز ندارند

منبع: فناوران
مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی کشور هشدار داد چنانچه مردم از این سایت ها بلیت هایی خریداری کنند و به کلاهبرداری مبتلا شوند، امکان مراجعه و پیگیری حقوق خود را از ایرلان ها ندارند.
 
وی با بیان اینکه شرکت های هواپیمایی هیچ قراردادی با موتورهای جستجوگر (سایت های) فروش بلیت هواپیما ندارند گفت: احتمال دارد که آژانس های مسافرتی به دلیل چارتر کردن برخی از پروازها، مبادرت به همکاری با این سایت ها برای فروش بلیت کرده باشند.
 
اسعدی گفت: بارها هشدار داده ایم که این سایت های فروش بلیت هواپیما مورد تایید انجمن شرکت های هواپیمایی نیست.
وی با بیان اینکه  انجمن شرکت های هواپیمایی، ابزاری برای برخورد با این دسته از سایت ها ندارد پلیس  فتا را مسوول برخورد با آنها دانست و گفت: پلیس فتا هم برای برخورد با آنها نیازمند مجوز از قوه قضاییه است.
 
اسعدی افزود:  تعداد زیادی از مسافران پس از خرید بلیت از طریق  این سایت ها دچار مشکل شده اند  که حتی  بخشی از مسیرهای  پروازی  که در  این سایت ها قید شده به صورت واقعی چنین پروازهایی  در  لیست ایرلاین ها وجود خارجی ندارد. نوع رفتار این سایت ها مصداق کلاهبرداری است و مراجع  ذی ربط هم باید با آنها برخورد قاطعی کنند.
 
وی هشدار داد: چنانچه مردم از این سایت ها بلیت هایی خریداری کنند  و به کلاهبرداری  مبتلا شوند، امکان مراجعه و پیگیری حقوق خود را از ایرلاین ها ندارند، چون ایرلاین ها در قبال بلیت هایی که غیر از مجرای قانونی تهیه شده باشد مسوولیتی ندارند.
 
اسعدی به پیگیری های قبلی انجمن شرکت های هواپیمایی کشور برای  مقابله با این سایت ها از طریق سازمان هواپیمایی  کشوری پرداخت و گفت: با وجود برگزاری نشست مشترک بین پلیس فتا، سازمان هواپیمایی کشوری و بازرسی کل کشور  اما هنوز نتیجه مشخصی نداشته است.
 
وی افزود: پیشنهاد شده تا در راستای ساماندهی  این سایت ها دستورالعمل فروش بلیت در فضای مجازی  تدوین شود که در این صورت فعالیت آنها با مجوز از مراجع ذی ربط صورت خواهد گرفت. از سوی دیگر داشتن نماد الکترونیکی را یکی از موارد ضروری  فعالیت در زمینه فروش بلیت  اینترنتی  است.

URL: https://www.ictna.ir/id/077272/

Code: 077272