اسرار نظامی و اطلاعات میلیون‌ها سوئدی لو رفت

منبع: فارس
دولت سوئد اطلاعات حساس شخصی و نظامی میلیون‌ها نفر از شهروندان این کشور را در دسترس اشخاص و گروه‌های ثالث قرار داد.
کارشناسان این رخداد را یکی از بدترین فجایع جهان دیجیتال می دانند که منجر به فاجعه ای غیرقابل جبران در حوزه فناوری اطلاعات برای دولت سوئد شده است.
 
این مورد نشت اطلاعات در سال 2015 رخ داده و اسامی، عکس ها و آدرس منازل میلیون ها نفر از مردم سوئد در فضای مجازی افشا و در دسترس عموم قرار گرفته است.
 
از جمله نظامیان سوئدی که اطلاعاتشان به این شیوه افشا شده، می توان به خلبانان نیروی هوایی ارتش سوئد، نیروهای پلیس، برخی شاهدان رخدادهای امنیتی، اعضای بخشی از مخفی ترین نیروهای پلیس سوئد و غیره اشاره کرد.
 
این نشت اطلاعات پس از آن رخ داده که آژانس حمل و نقل سوئد تصمیم به برون سپاری مدیریت پایگاه داده خود و دیگر خدمات فناوری اطلاعات خود به شرکت هایی مانند آی بی ام و ان سی آر گرفت. اما آژانس یاد شده کل این پایگاه داده را بر روی سرورهای کلود کپی کرد و سپس داده های مربوط به آن را برای شرکت های مربوطه ایمیل و پیامک کرد. این رفتار غیرایمن زمینه را برای افشای این موضوع و نشت اطلاعات مذکور به وجود آورد.
 
کارشناسان امنیتی اطلاعات یاد شده را بسیار حساس و " کلیدهای پادشاهی سوئد" توصیف کرده اند. اتصال این پایگاه های داده به شبکه ایمن اتحادیه اروپایی موسوم به STESTA باعث شده نگرانی ها در مورد نشت حجم بیشتری از اطلاعات محرمانه به اینترنت تشدید شود.
 
نشت این اطلاعات در سال 2016 ادامه یافته و رییس آژانس حمل و نقل سوئد به علت همین بی دقتی اخراج و 8500 دلار جریمه شد.

URL: https://www.ictna.ir/id/084241/

Code: 084241