دبیر شورای عالی فضای مجازی: تحریم آموزش الکترونیکی ایران، نقض حقوق بشر است

منبع: فناوران

دبیر شورای عالی فضای مجازی تحریم چند جانبه آموزش الکترونیکی توسط آمریکایی ها را مصداق نقض حقوق بشر دانست.

اخیرا خزانه داری آمریکا به بهانه ادعای «نقض حقوق بشر، سانسور و حمایت از افراد دخیل در اشاعه تسلیحاتی» 14 فرد و شرکت مرتبط با ایران را در فهرست تحریم های خود قرار داد که در این فهرست نام شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی نیز دیده می شود.
براساس این گزارش در تحریم های جدید امریکا نام 14 شخصیت حقیقی و حقوقی به چشم می خورد که شامل این موارد می شود: صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه، مرتضی رضوی رییس شرکت ارتباطات موج سبز، غلامرضا ضیایی رییس زندان رجایی شهر، شی اوهوا تبعه چین، ژو یوکان تبعه چین، شرکت بوچ وانگ سرامیک (شرکت چینی)، شرکت ارتباطاتی گرین ویو مستقر در کوالامپور، سازمان صنایع هوایی ایران، شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران، سازمان دفاع سایبری و جنگ الکترونیک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مرکز ملی فضای مجازی، شرکت پردازان سیستم نماد آرمان، زندان رجایی شهر و شورای عالی فضای مجازی. در همین رابطه ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس مرکز ملی فضای مجازی درپاسخ به تحریم های جدید آمریکا گفت: در همه ابعاد فضای مجازی، آمریکا به دنبال آن است که ایران را در فضای مجازی سرگرم کند و آنجا که جنبه های اقتدار ایرانی، چون عرصه های علم و فناوری، اقتصاد، سلامت و... مطرح است به طور همه جانبه ما را تحریم کرده است.
وی در پاسخ به تحریم آمریکا علیه شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی گفت: قبلا هم آمریکایی ها ملت ایران را تحریم کرده اند و سال هاست که این تحریم ها اعمال شده و موجب سرفرازی و اقتدار ملی شده است و دنیا این موضوع را نظاره می کند. در حوزه اقتصادی شرکت های آمریکایی چون گوگل و آمازون سرویس های خود را به روی کسب و کارهای ایرانیان بسته اند یا مثلا در آموزش الکترونیکی که خود از جمله اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد و مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر است و 5 بند آن صریحا این موضوع را تایید می کند، شرکت های تامین کننده راهکارهای آموزش الکترونیکی، زیرساختی و نرم افزاری آمریکایی چون Adobe، Cisco، Citrix، Microsoft، Instructure و ... ایران را تحریم کرده است.
وی افزود: حتی دسترسی مردم ایران به آموزش های الکترونیکی رایگانی چون Coursera را نیز بسته اند. در حالی که بانک جهانی و سازمان ملل به دنبال توسعه آموزش های الکترونیکی در جهت فقرزدایی و توانمندسازی جوامع اند. دولت آمریکا با تحریم مردم ایران از دستیابی به این چنین آموزش هایی دم از حقوق بشر و دفاع از حق مردم ایران را دارد و با وقاحت آشکار به فریب کاری و دروغ متوسل شده است.
فیروزآبادی با بیان مضمون تحریم وضع شده توسط آمریکا در خصوص اقدامات و فعالیت های شورای عالی فضای مجازی گفت دولت آمریکا خود در قانون موسوم به شایستگی ارتباطات مصوب 1995 کنترل دقیقی بر محتوای فضای مجازی دارد و آن را مقرره گذاری کرده است و حال از اقدام ایران در خصوص محافظت در برابر محتوای نامناسب فضای مجازی از سیاست دوگانه تبعیت می کند.


URL: https://www.ictna.ir/id/087316/

Code: 087316