سامسونگ نخستین تجهیزات تجاری 5G FWA را عرضه می‌کند

منبع: زومیت

سامسونگ در جریان برگزاری نمایشگاه MWC 2018 از تجهیزات جدید توسعه فناوری 5G FWA رونمایی کرد.

سامسونگ در جریان نمایشگاه MWC 2018 از فناوری‌های دسترسی به شبکه بی‌سیم ثابت 5G به‌عنوان اولین بسته‌ی تجاری 5G FWA (انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سیم ثابت) در جهان رونمایی کرد. کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده اخیرا این تجهیزات جدید را تأیید کرده است که این موضوع سامسونگ  را به اولین شرکتی تبدیل می‌کند که در تاریخ صنعت مخابرات، تأییده‌ی رگولاتوری برای 5G دریافت کرده است. فناوری‌های جدید برای استفاده در طیف موج میلی‌متری طراحی شده‌اند، بدین معنی که باندها در محدوده‌ی فرکانس ۳۰ گیگاهرتز آغاز به‌کار می‌کنند. انتظار می‌رود که ورایزن به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات تلفن همراه در ایالات متحده، از این تجهیزات تا پایان سال‌جاری استفاده کند؛ شرکتی که پیش‌تر اولین قرارداد تجاری همکاری توسعه شبکه 5G با سامسونگ را برنده شده است.

ورایزن به‌عنوان غول مخابراتی مستقر در نیویورک درحال برنامه‌ریزی برای عرضه خدمات 5G FWA در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ است و به‌تازگی تجهیزات لازم برای انجام این پروژه را با سامسونگ آزمایش کرده است. پلتفرم تجاری‌ که در MWC 2018 رونمایی شد، به‌منظور تسهیل روند مدیریت نسل بعدی شبکه‌های بی‌سیم به همراه هوش مصنوعی، شامل تمام دسته‌‌بندی‌های محصولات بی‌سیم، از واحدهای دسترسی رادیویی و 5G RAN مجازی تا روترهای 5G، هسته و نرم‌افزار است. سامسونگ ادعا می‌کند که تجهیزاتش بسیار متنوع و مقیاس‌پذیر و برای طیف گسترده‌ای از موارد استفاده‌ی 5G FWA مناسب هستند.

تعدادی از اپراتورهای مخابراتی و تحلیل‌گران به دلیل سرمایه‌گذاری‌های گسترده که پیش از تبدیل 5G FWA به یک پهنای باند جایگزین در مقیاس وسیع نیاز است، همچنان نمی‌دانند که آیا این فناوری در درازمدت سودآور خواهد بود یا نه؛ از این‌رو برخی از اعضای این صنعت به پتانسیل و دوام فناوری‌های ثابت بی‌سیم با شک‌وتردید می‌نگرند. البته ورایزن و چند غول مخابراتی دیگر همچنان 5G FWA را به‌عنوان راهی برای متراکم کردن شبکه‌های خود به‌منظور آمادگی برای شبکه‌های موبایل واقعی در آینده می‌دانند تا دریابند چگونه هر یک از استاندارد‌ها می‌تواند تجهیزات و باندها را به اشتراک بگذارد. در ایالات متحده برخی دیگر از اپراتورها نظیر اسپرینت و AT&T قصد ندارند در آینده‌ی نزدیک روی فناوری FWA در 5G تمرکز کنند؛ اما به‌صراحت اعلام نکرده‌اند که احتمال اینکه در آینده این فناوری را دنبال کنند وجود ندارد. انتظار می‌رود گسترش 5G در مقیاس وسیع از اواسط سال ۲۰۱۹ در ایالات متحده، استرالیا، کره‌ جنوبی و ژاپن آغاز شود. اروپا استفاده از این فناوری را در سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد کرد.


URL: https://www.ictna.ir/id/088303/

Code: 088303