ابداع مانیتور پوشیدنی برای ردیابی علائم بیماری‌های گوارشی

منبع: ایسنا
محققان یک مانیتور پوشیدنی ابداع کرده‌اند که می‌تواند فعالیت‌های الکتریکی معده افراد را برای علائم بیماری‌های گوارشی ردیابی کند.
 
به گزارش انگجت، این مانیتور پوشیدنی که توسط دانشمندان "دانشگاه کالیفرنیا جنوبی سن دیه‌گو" ابداع شده "EGG" نامیده می‌شود. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا جنوبی سن دیه‌گو در حال تلاش برای ساخت این مانیتور پوشیدنی با سخت افزار پیشرفته و مهمتر از همه، الگوریتم‌هایی که به فیلتر کردن نویز کمک می‌کنند، هستند. نتایج تاکنون امیدوار کننده بوده و اگر بتواند کامل شود، می‌تواند به پزشکان کمک کند مشکلات مسمومیت را بدون نیاز به روش‌های تهاجمی و یا حتی بازدید از بیمارستان تشخیص دهند.
 
این مانیتور با اسکن سیگنال‌های الکتریکی در معده که انقباضات معده را کنترل می‌کنند، کار می‌کند.
 
مشابه این سیستم در دهه 90 میلادی بود اما به دلیل پیچیدگی کمتر توسط متخصصان گوارش مورد استفاده قرار می‌گرفت.
 
برای حل این مسائل گروه دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا جنوبی سن دیه‌گو موقعیت‌های الکترود را بهینه کردند و تعداد کانال‌های اسکن را از یک تا 25 عدد در دستگاه‌هایی با وضوح بالا یا هشت عدد در یک نسخه قابل حمل افزایش دادند.
 
آنها یک آزمایش کوچک بر روی 11 کودک با دستگاههای با وضوح بالا انجام دادند، دانشمندان دستگاهی با رزولوشن بالا را در برابر تست تهاجمی فشارنگاری آزمایش کردند، که در آن یک کاتتر را برای اندازه گیری انقباضات معده وارد معده می‌کنند. نتایج EGG نزدیک به حد مجاز بود.
 
"آرمن قریبنز" (Armen Gharibans) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: یک متخصص گوارش می‌تواند به سرعت متوجه شود که کدام قسمت از دستگاه گوارش ریتم‌های غیرطبیعی را نشان می‌دهد و در نتیجه باعث تشخیص دقیق‌تر، تشخیص سریع‌تر و شخصی‌تر می‌شود. تاکنون اندازه‌گیری الگوهای الکتریکی فعالیت معده به طور مداوم و خارج از یک محیط بالینی چالش برانگیز بوده است.
 
این دستگاه می‌تواند در طول یک دوره طولانی به بیماران سالم و یا ورزشکاران در رژیم غذایی‌شان نیز کمک کند. همچنین ممکن است برای بیماران مبتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت که باعث مسائل گوارش ثانویه می‌شود، مفید باشد.
 
منتقدان این پرسش را مطرح کرده‌اند که آیا داده این دستگاه با ارزش است؟ در پی این سوالات تیم دانشمندان آزمایشی بر روی 25 فرد بزرگسال مبتلا به اختلالات گوارشی انجام دادند و نتایج این آزمایش ارتباط دقیق میان سیگنال‌های الکتریکی و مشکلات خاص مانند درد شکم، نفخ کردن و سوزش معده را نشان داد.
 

URL: https://www.ictna.ir/id/089319/

Code: 089319