خروج 2/5 میلیارد دلار از کشور برای خرید ارز مجازی

منبع: پژوهشکده پولی و بانکی
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از خروج بیش از ۲.۵ میلیارد دلار از کشور تا به امروز به منظور خرید ارزهای مجازی خبر داد.
 
محمدرضا پورابراهیمی درباره ارزهای رمزینه و ایجاد ارز ملی مجازی گفت: یکی از پدیده های نوین که در تمامی دنیا مطرح شده به بحث ارزهای مجازی و البته ایجاد ارز ملی مجازی به دلیل تسهیل مراودات اقتصادی و دور زدن تحریم ها اختصاص دارد. اعتقاد دارم آینده اقتصاد جهان بر روی ارزهای دیجیتال رقم می خورد.
پورابراهیمی ادامه داد: استفاده از ارزهای دیجیتالی خارجی به دلیل عدم شفافیت و نداشتن پشتوانه معتبر می تواند برای کشور مخاطراتی جدی در سیستم بانکی ایجاد کند؛ درواقع برای رفع این مشکل باید در مسیر توسعه ارز دیجیتال ملی گام برداشت.
نماینده مردم کرمان و راور با بیان مزایای ارز ملی مجازی ایران گفت: ارز ملی مجازی توسط کارشناسان کشور ساخته می شود و تنظیمات ارز نیز به تبع در اختیار رگولاتور است که باعث می شود ارز با چارچوب فعالیتی و پشتوانه مشخص در حوزه های مقرر شده قابل استفاده باشد؛ این در حالی است که ارزهای خارجی از جمله بیت کوین صرفا در داخل کشور معامله می شوند اما فعالیت اصلی آن در خارج از کشور است.
وی با بیان اینکه ارز دیجیتال ایران می تواند مراودات اقتصادی کشور را گسترش دهد گفت: ارز رمزنگاری شده ملی می تواند یک بستر برای پیمان های پولی چندجانبه میان ایران و کشورهایی باشد که علاقه همکاری اقتصادی با ایران دارند اما به سبب تحریم ها تا به امروز نمی توانستند با ایران مراودات اقتصادی داشته باشند؛ لذا باید ساختار این رمزینه پول برای فعالیت اقتصادی مناسب باشد و  و در عین حال به صورت بین المللی پذیرش شود.
پورابراهیمی در خصوص ضد تحریم بودن ارزهای دیجیتالی گفت: یکی از مزایای ارز دیجیتال عدم ارتباط با رگولاتور مالی ایالات متحده آمریکاست و همین مساله باعث شده تا تحریم ها دور زده شود.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به اینکه هیچگونه ارز ملی مجازی فعلا در کشور طراحی نشده و موجود نیست، بر اساس آمارهای دریافت شده با وجود اینکه بخش بسیار محدودی از مردم کشورمان مشتری ارزهای مجازی و این بازار نوین هستند تا به امروز رقمی بیش از ۲.۵ میلیارد دلار به منظور خرید ارز دیجیتالی از کشور خارج شده و بیشتر فعالان حوزه پول دیجیتالی به منظور سفته بازی و سودهای کلان وارد این عرصه می شوند.
پورابراهیمی درباره نقش بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی به عنوان قانونگذار حوزه ارزی کشور باید برای صدور مجوزهای لازم برای ایجاد ارز دیجیتالی ملی و بهره گیری از آن اقدام کند. 
 

URL: https://www.ictna.ir/id/090387/

Code: 090387