سه شرط ارزان شدن کالاها در بازار IT

منبع: فارس
رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت: اگر نرخ بازار ارز و ثانویه یکی شود، نوسان نرخ دلار در بازار ثانویه کمتر از 10 تومان باشد و نرخ ارز این بازار حدود 8 هزار تومان باشد، قول می دهم که کالا در بازار IT ارزان تر شود.
 
مهدی میرمهدی درباره پیش بینی تاثیر بسته جدید ارزی دولت بر بازار رایانه و IT اظهار داشت: طبق سیاست ارزی جدید دولت تنها کالاهای ضروری و اساسی ارز دولتی می گیرند و ارز مورد نیاز سایر کالاها از بازار ثانویه که بر اساس عرضه و تقاضا نرخ گذاری می شوند تامین خواهد شد.
وی توضیح داد: اگر دولت درست عمل نکند مانند روش قبلی تخصیص ارز 4200 تومانی باعث ایجاد رانت می شود؛ اینکه آقای عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی بازداشت شد، همه فعالان بازار را به بهت فرو برد که کسانی که ناظر و سیاست گذار بازار ارز هستند چگونه به کشور خیانت کردند و این مثال ها نشان می دهد که اجرای غلط سیاست ها در حوزه ارز تا چه حد مستعد ایجاد رانت است.
میرمهدی ادامه داد: اگر دولت درست عمل کند و اجازه رانت خواری ندهد به طور قطع قیمت ها در بازار افزایش خواهد یافت. زیرا هم اکنون نیز درخواست های زیادی برای ثبت سفارش و واردات کالا وجود دارد و تقاضا بیشتر از عرضه خواهد بود و نرخ ارز بازار ثانویه با نرخ ارز بازار آزاد تفاوت خواهد داشت.
به گفته وی، در صورت اجرای صحیح سیاست های جدید ارزی، اغلب کالاهای بازار ارز آزاد خواهند داشت و این امر به معنی کاهش قیمت نسبت به شرایط فعلی نخواهد بود.
میرمهدی ادامه داد: از سوی دیگر به گفته آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی درباره کالاهای مواد اولیه تولیدی کارخانه ها، وزارت صنعت تشخیص می دهد کدام کالا مواد اولیه تولیدی کارخانه هاست و در صورت تائید به آن کالا ارز دولتی تخصیص داده می شود. این تصمیم گیری شخصی سرآغاز ایجاد رانت در سازمان صنعت معدن و تجارت است و انتخاب توسط شخص فسادآور است.
میرمهدی تاکید کرد: پیشنهاد می کنم اگر قرار است ارز دولتی با نرخ حدود 4 هزار تومان به کالای ضروری و اساسی مردم داده شود هیچ کالای دیگری شامل این ارز نشود و تنها به کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانه ها داده شود.
 

URL: https://www.ictna.ir/id/092928/

Code: 092928