استرالیا وندورهای چینی را برای 5G پس زد

استرالیا دو شرکت چینی هواوی و زد تی ای را از تامین تجهیزات و برقراری زیرساخت های لازم برای توسعه فناوری اینترنت ۵G در این کشور منع کرد.
 
به گزارش ایسنا، به نقل از وب سایت phonearena، از آنجا که اخبار نسل جدید اینترنت ۵G در گوشه و کنار جهان منتشر شده و کاربران بسیاری نیز در انتظار اجرای آن هستند، کشورهای زیادی با همکاری اپراتورهای اینترنت و غول‌های تکنولوژی در جهان درصدد برقراری این نسل جدید از اینترنت هستند.
 
تاکنون کشورهای متعددی همچون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و بسیاری از کشورهای اروپایی برای توسعه زیرساخت‌های لازم برای اجرای آزمایشی و برقراری نسل پنجم اینترنت پرسرعت ۵G اقدامات زیادی را انجام داده‌اند.
 
چند ماه پیش بود که تعدادی از مقامات امنیتی استرالیا در نامه‌ای سرگشاده‌ به مدیران بلندپایه شرکت هواوی از نحوه فعالیت‌های مخابراتی این شرکت چینی به شدت انتقاد کردند.
 
یکی از دلایلی که موجب شده بود استرالیا از فعالیت‌های هواوی ابراز نگرانی کند، اقدام دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا بود که شرکت‌های چینی همچون هواوی و زد تی ای را به جاسوسی از کارمندان و کارکنان آمریکایی متهم کرده بود و آنها را از فروش و عرضه محصولات و گوشی های هوشمند در این کشور منع کرده بود.
یکی از مقامات بلند پایه فعال در حوزه امنیت سایبری استرالیا در این خصوص بیان کرده است: استرالیا سرمایه‌گذاری‌های کلان و عظیمی در بخش توسعه فناوری نسل پنجم اینترنت پرسرعت ۵G کرده است و در این زمینه با شرکت های مخابراتی بزرگی نیز همکاری کرده اما از این پس قصد دارد تمرکز و توجه بیشتری بر روی افزایش امنیت سایبری و حفاظت از اطلاعات کاربران داشته باشد تا در بلندمدت دچار مشکل نشویم.
 
 
با اینکه این شرکت های چینی همواره تمامی اتهامات وارده را تکذیب کرده و سعی در ادامه همکاری های خود با این دو کشور داشتند، حالا به نظر می رسد که دیگر قادرنخواهند بود به توسعه و برقراری فناوری نسل پنجم اینترنت پرسرعت ۵G بپردازند.
 
این طور که به نظر می رسد مقامات دولت استرالیا دقیقا پا جای پای ایالات متحده آمریکا گذاشته اند و قصد دارند با اتهام زنی به شرکت های چینی هواوی و زد تی ای، به همکاری های آنان در زمینه توسعه زیرساخت های مربوطه و تامین  تجهیزات اینترنت ۵G خاتمه و پایان بخشند.
 
مقامات دولت استرالیا این دو شرکت چینی را به اتهام اقدامات مداخله جویانه خارجی و هک و حملات سایبری، تصمیم گرفته اند آنها را از همکاری های آتی در زمینه فناوری ۵G نیز منع کنند.
 
چندی پیش بود که استرالیا دقیقا همانند ایالات متحده آمریکا، تمامی کارمندان، کارکنان و مقامات دولتی را از خریداری و استفاده از دستگاههای الکترونیکی و گوشی های هوشمند با برند هواوی و زد تی ای منع کرده بود.
 
هواوی نیز در واکنش به این اقدام استرالیا، با انتشار پیامی در صفحه کاربری رسمی خود در توییتر ابراز تاسف کرده و خاطرنشان کرده است که استرالیا کاربران هواوی و زد تی ای در این کشور را به شدت متضرر خواهد کرد.  
 
این در حالیست که هواوی برای توسعه فناوری های بی سیم و اینترنت وایرلس بیش از ۱۵ سال در استرالیا حضور فعالانه و گسترده ای داشته است.
 
همچنین لازم به ذکر است که شرکت هواوی یکی از بزرگترین اپراتورها و شرکت های مخابراتی در جهان است که در عرصه توسعه فناوری اینترنت پرسرعت ۵G از بزرگترین غول های تکنولوژی پیشتاز و پیشگام بوده است.
 
یکی از مقامات بلند پایه فعال در حوزه امنیت سایبری استرالیا در این خصوص بیان کرده است: استرالیا سرمایه‌گذاری‌های کلان و عظیمی در بخش توسعه فناوری نسل پنجم اینترنت پرسرعت ۵G کرده است و در این زمینه با شرکت های مخابراتی بزرگی نیز همکاری کرده اما از این پس قصد دارد تمرکز و توجه بیشتری بر روی افزایش امنیت سایبری و حفاظت از اطلاعات کاربران داشته باشد تا در بلندمدت دچار مشکل نشویم.
 
اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه‌ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین‌المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن (IMT-۲۰۲۰) آغاز کرد. در نتیجه رسما یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک بدنبال برقراری و راه‌اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت ۵G در کشورهای مختلفی همچون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و غیره هستند و از توانایی‌ها و برنامه‌های خود در این زمینه رونمایی می‌کنند.
 
بر خلاف آنکه اخبار بسیاری مبنی بر ارائه و عرضه زودهنگام گوشی های هوشمند مجهز به پشتیبانی از نسل پنجنم اینترنت پرسرعت ۵G در فضای مجازی منتشر شده و قرار است در اوایل  سال آینده ۲۰۱۹ میلادی نخستین گوشی‌های مجهز به این فناوری جدید روانه بازارهای جهانی شوند، هنوز به نظر می‌رسد که زیرساخت‌های لازم برای برقراری همگانی و عرضه عمومی آن در بسیاری از کشورهای جهان با کندی روبرو شده است و روند پرسرعت و صعودی نخواهد داشت.

URL: https://www.ictna.ir/id/093336/

Code: 093336