ظرفیت انتقال شبکه فعلی فیبرنوری ۱۰۰ برابر بیشتر می‌شود

منبع: ترند
محققان دانشگاه RMIT استرالیا یک دستگاه آشکارساز اطلاعات امواج نوری درهم‌تنیده ابداع کرده‌اند که سبب می‌شود ارتباطات اینترنتی ۱۰۰ برابر بیشتر و سریعتر شود.
 
شبکه‌های فیبر نوری فعلی تنها بخشی از ظرفیت پرتوهای نور برای حمل دیتا را استفاده می‌کنند؛ این تحقیق ادعا می‌کند می‌توان فناوری جدید مذکور را در شبکه‌های مخابراتی فعلی به‌کار گرفت تا کارآمدی آنها به طور چشمگیری افزایش یابد.
 
براساس ماهیت پرتوهای نوری، تا به امروز انتقال این پرتوها از جایی به‌جایی دیگر تنها در قالب موج یا به شکل ذرات ممکن بوده است. حال این محققان راهی برای انتقال نور در حالت‌های متنوع چرخشی ابداع کرده‌اند که حرکت مارپیچی یک شعاع نور را ممکن کنند؛ با چرخاندن نور به شکل یک مارپیچ، مهندسان به‌طور مؤثری یک بعد سوم را برای حمل دیتا از طریق نور فراهم می‌کنند.
 
در همین راستا محققان این دانشگاه یک دستگاه کوچک آشکارساز دیتا از این طریق را نیز ساخته‌اند که می‌تواند مارپیچ‌های نور را شناسایی کند.
 
این تحقیق که در نشریه Nature Communications منتشرشده است می‌تواند به‌راحتی شبکه‌های موجود را ارتقاء داده و به میزان قابل‌توجهی سبب افزایش بهره‌وری در این حوزه گردد.
 
لازم به ذکر است پیش‌ازاین محققان دانشگاه هاروارد راهکاری برای ارسال نور به شکل‌ها و حالت‌های پیچیده یافته بودند که این امیدواری را ایجاد کرده بود تا منجر به پیشرفت‌های عظیمی در زمینه‌های علمی مختلف شود. اما اهمیت ابداع محققان استرالیایی در این است که آشکارساز جدید، بسیار کوچک و قابل‌استفاده است.
 
به گفته پروفسور مین گو، دانشیار و معاون تحقیقات نوآوری دانشگاه RMIT و مدیر مرکز شورای تحقیقات استرالیا در زمینه تجهیزات سیستم‌های نوری، این فن‌آوری می‌تواند برای ارتقاء شبکه فیبر نوری استرالیا و پروژه شبکه ملی پهن باند ملی استرالیا (NBN) بکار گرفته شود.
 
اما به اعتقاد دکتر مارگ گرگوری، پروفسور ارتباطات الکترونیک و ارتباطات در دانشگاه RMIT، استفاده از این دستگاه تنها در صورتی می‌تواند تبدیل به یک واقعیت شود که NBN تکنولوژی خود در این پروژه را ارتقا دهد. در حال حاضر NBN بر روی اجرا از طریق سیستم GPON متمرکزشده است.
 
در سال ۲۰۱۳، شبکه ملی پهنای باند استرالیا باهدف ارائه یک پهنای باند فیبر مبتنی بر پهنای باند ۱ گیگابیت در ثانیه به ۹۳% جمعیت در طی ده سال شروع به کار کرد.
 
شبکه پهن‌باند ملی استرالیا (National Broadband Network) پروژه نوسازی سیستم فعلی خطوط تلفن ثابت و شبکه اینترنت این کشور است و تا سال ۲۰۲۰ تقریباً اکثر منازل و کسب و کارها (۱۱٫۵ میلیون محل در سراسر کشور) به این شبکه متصل خواهند شد. دولت استرالیا تصمیم گرفت این پروژه را اجرا کند تا تمام استرالیایی‌ها، صرف‌نظر از محل زندگیشان، به این سرویس پایه دسترسی داشته باشند.
 
لازم به ذکر است شرکت NBNco مسئول احداث این پروژه است ولی مسئول فروش خدمات به مشتریان نیست. برای این منظور متقاضیان باید با شرکت‌های ارتباطی و مخابراتی مانند Optus، Telestra و یا TPG تماس بگیرند.
 
تخمین زده می شود تا سال ۲۰۲۰، حدود ۴٫۶، ۱٫۴ و ۲ میلیون منزل به ترتیب از طریق  FTTN،  FTTC و FTTP به شبکه پهن باند متصل شوند و به باور محققین این پروژه، ابداع جدید تاثیر چشمگیری در این پروژه (NBN) خواهد داشت.
 

URL: https://www.ictna.ir/id/095501/

Code: 095501