گلایه وزیر ارتباطات از کم کاری برای کودکان در فضای مجازی

منبع: ایرنا
وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات در یکی از صفحه های اجتماعی با انتقاد از راهکارهایی که دنبال ایجاد محدودیت برای ورود کودکان به فضای مجازی است نوشت: آیا تاکنون کاری شایسته استعداد بالای کودکان انجام شده است.
«محمد جواد آذری جهرمی» روز سه شنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: نتایج دو نظرسنجی اخیر شگفت‌آور نیست؟ آیا تاکنون شایسته استعداد بالای کودکانمان، کار کرده‌ایم؟
وی ادامه داد: افسوس که به جای تهیه برنامه کارآمد برای کودکان نسل جدید، راهکارهای فعلی تنها سیم‌ کارت ممنوع‌ کن و فیلتر‌کن بوده است. 
آذری جهرمی نوشت: برنامه کودک واینترنت، مشارکت عمومی می‌خواهد.
به گزارش ایرنا، وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات چندی پیش نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: همیشه در جمع‌‌های خانوادگی، کودکانی را می‌بینیم که با تلفن همراه یا تبلت سرگرم‌اند، به نظرتان کدام نهاد در تولید محتواهایی که ذهن آنها را با خود درگیر کند موفق‌تر بوده است؟ برای ایجاد فضایی بهتر برای کودکان در اینترنت، دیدگاه شما را با هشتگ کودک و اینترنت دنبال می کنیم .
پس از این فراخوان، نتایج نشان داد 57 درصد شرکت کنندگان معتقد بودند که تولید کنندگان بین المللی در تولید محتوای مناسب کودک موفق هستند.
اوایل آبان ماه پارسال بود که «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با برشمردن مخاطرات فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان در سراسر جهان، از لزوم برنامه ریزی برای مدیریت و سالم سازی آن برای کودکان و بویژه قشر دانش آموز سخن گفت و تاکید کرد: باید سکوهایی ایجاد شود که محصولات و نرم افزارها و محتواهای خاص این سن تهیه و فضا برای رشد آنها فراهم شود.
درهمین زمینه روز دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقل از «ابوالفضل محمودی» عضو هیات مدیره یک شرکت فعال در بخش تولید سیم کارت های مخصوص کودک و نوجوان اعلام کرد: یک میلیون و 500 هزار سیمکارت به شرط راضی بودن والدین، با دریافت مدارک از اولیا و فرزندان واگذار و خدماتی مانند مکالمه، پیامک و اینترنت در فضایی امن به افراد ارائه می شود. ​
وی افزود: سیمکارت کودک و نوجوان از طریق سه هزار نمایندگی، واگذار شده و تلاش می شود در صورت همکاری اپراتورهای همراه، این آمار تا سال آینده به دو برابر افزایش یابد.
محمودی خاطرنشان ساخت: فعالسازی این سیمکارت ها از طریق ارسال عدد 220 به شماره 30006860 یا مراجعه به دفاتر و نمایندگان این شرکت انجام می شود.
محمود ادامه داد: بزودی برنامه نرم افزاری (اپلیکیشن) «خانواده من» برای والدین و دانش‌آموزان روی این سیمکارت‌ها فعال می‌شود که امکانات آن مربوط به قاعده مند کردن استفاده کودکان از فضای مجازی با انتخاب پدر یا مادر است که براساس سلایق خود خانواده انجام می شود.
به گفته وی، از طریق اینترنت این سیمکارت، می توان به بیش از 70 هزار وب‎سایت مناسب کودک و نوجوان دسترسی یافت.
 

URL: https://www.ictna.ir/id/095582/

Code: 095582