کابوس 90 شبی مدیرعامل اپل

منبع: انتخاب
کاهش 38 درصدی سهام اپل در 90 روز گذشته، موجی از نگرانی را در دل مدیران ارشد اپل بویژه تیم کوک، مدیرعامل این شرکت ایجاد کرده است.
 
سهام اپل به تازگی بیش از 9 درصد کاهش یافت ولی کمی بعد صعود داشت اما در مجموع سهام این شرکت از ماه اکتبر تاکنون تا 38 درصد کاهش یافته است. با وجود اینکه بازار رشد آیفون تسریع شده بود و در کوتاه مدت، تأثیر زیادی بر درآمد داشت اما درمجموع، سهام اپل چندان رشدی را تجربه نکرد و روند نزولی یافت.
در 3 اکتبر، سهام اپل با  رقم 232.07 دلار به ازای هر سهم فروخته شد، در حالی که قیمت سهام در طی چند ماه گذشته روند نزولی داشته و اکنون به حدود 87 دلار ارزش سهم رسید. استتام فورت، تحلیلگر ارشد دیوید سون می‌گوید با توجه به جایگاه سنتی قوی اپل، مشکلات این شرکت در بازار سهام تعجب برانگیز بود. وی گفت: ما می‌دانستیم فروش آیفون ضعیف است، اما به نظر می‌رسد این فقط یک ضعف داخلی نیست و به بازار سهام نیز نشت پیدا کرده است.
بزرگ‌ترین عامل در سقوط سهام اپل را می‌توان در چین جستجو کرد؛ جایی که اپل 20 درصد از سود فروش محصولات خود را تأمین می‌کند. بنابراین همان طور که جنگ تجاری امریکا و چین ادامه‌دار شد، رشد چین نیز روند نزولی پیدا کرد، گرچه اکنون انتظار می‌رود با کاهش تنش‌ها، وضعیت رو به بهبود برود.
این موضوع از این جهت بسیار مهم است که اپل قبلاً نشان داده فروش آیفون در سایر بازارهای جهانی از جمله هند، روسیه، برزیل و ترکیه ضعیف است. بنابراین هنوز بازار چین را به عنوان بزر‌گ‌ترین عامل بازی در این زمینه می‌بیند. اما خبر خوب برای آیفون این است که فروش بقیه نمونه‌های آیفون حدود 19 درصد افزایش داشته است.
 

URL: https://www.ictna.ir/id/096940/

Code: 096940