آزمایشگاه سازگاری الکترومغناطیسی فضایی راه‌اندازی می‌شود

منبع: مهر
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از افتتاح آزمایشگاه سازگاری الکترومغناطیسی (EMC ) در هفته جاری و همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب و دهه مبارک فجر در این پژوهشگاه خبر داد.
 
حسین صمیمی امروز یکشنبه در مراسم روز ملی فناوری فضایی گفت: آزمایشگاه EMC پژوهشگاه فضایی ایران در روز سه شنبه هفته جاری و با حضور وزیر ارتباطات راه اندازی می شود؛ این آزمایشگاه، نیازهای آزمایشگاهی بخش فضایی کشور را تامین خواهد کرد.
 
وی با بیان اینکه پژوهشگاه فضایی ایران در تلاش است که رسالت خود را در زمینه مدیریت تحقیقات بخش فضایی به درستی اجرایی کند، ادامه داد: برای تحقق این امر، به سمت ایجاد هسته‌های دانا و دانش محور در داخل پژوهشگاه و ایجاد یک شبکه توانا و عملیاتی در خارج از پژوهشگاه رفتیم.
 
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، هسته دانای متمرکز در این پژوهشگاه را متشکل از متخصصان با انگیزه و فارغ التحصیلان دانشگاهی عنوان کرد و با بیان اینکه شبکه خارج از پژوهشگاه فضایی نیز شامل شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌های همکار با این پژوهشگاه می شود، گفت: ما به طور سیستماتیک با دانشگاه‌های کشور برای رفع نیازهای دانشی پروژه‌های فضایی و رفع نیازهای آتی فضایی، همکاری داریم و تاکنون با ۱۳ دانشگاه با حجم ۶ میلیارد تومان قرارداد منعقد کرده‌ایم.
 
صمیمی گفت: درهمین حال ۱۲۰ استاد دانشگاه با ما همکاری دارند و در چارچوب این همکاری ۱۸۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی را در جهت رفع نیازهای بخش فضایی هدایت کرده‌ایم.
 
وی با اشاره به اینکه در قالب طراحی و ساخت ماهواره‌ها و زیرسیستم‌ها و ماژول‌های مربوط به آن، قرارداد همکاری به ارزش ۴ میلیارد تومان با دانشگاه‌ها منعقد شده است، اضافه کرد: در جهت توسعه کسب و کارهای فضاپایه، همکاری با وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه در حال انجام است تا پایش محصولات کشاورزی و تعیین حق‌آبه به صورت سالانه با استفاده از فناوری‌های فضایی محقق شود.
 
به گفته رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، موضوع آمایش سرزمینی با استفاده از داده های فضایی نیز به زودی وارد فاز عملیاتی می شود.

URL: https://www.ictna.ir/id/097615/

Code: 097615