باMWC19: تاکید بر لزوم اعتماد مردم به هوش مصنوعی

«دانی وارا» مدیر تولید شرکت «رِد پوینتس» طی یکی از نشست‌های برگزار شده در کنگره جهانی تلفن همراه این سوال را مطرح کرد که آیا در جریان استفاده و بهره‌مندی از قابلیت‌های هوش مصنوعی محدودیتی وجود دارد یا خیر. او طی صحبت‌های خود این استدلال را مطرح کرد که فناوری می‌بایست به عنوان بخشی از وظایف خود زندگی آسان‌تر برای انسان‌ها را به همراه بیاورد و هوش مصنوعی چنین اقدامی را انجام داده است.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) او در طی این نشست به این مسئله اشاره کرد که چرا اعتماد مهم‌ترین دلیل در حوزه اخلاق و هوش مصنوعی محسوب می‌شود و کارشناسانی که در کنار او حضور داشتند توضیح دادند که فناوری هوش مصنوعی نکات دیگری را هم شامل می‌شود که از جمله آنها می‌بایست به نحوه استفاده از داده‌های ایجاد شده و تصمیم‌گیری در مورد به کارگیری قابلیت‌های هوش مصنوعی در جوامع مختلف توجه شود.

وارا در این خصوص گفت: «در حال حاضر می‌بایست فناوری هوش مصنوعی را به گونه‌ای توسعه دهیم که مردم به آن اعتماد داشته باشند. شما می‌توانید به یک کودک برای انتخاب یک جعبه مداد رنگی اعتماد کنید. ولی اگر قرار باشد او در مورد آینده خانواده خود تصمیم بگیرد این اجازه را نمی‌دهید. هم اکنون در فضای هوش مصنوعی با چنین مشکلی مواجه شده‌ایم».

دکتر وانا اظهار داشت در سال 2016 زمانی که مایکروسافت برای نخستین بار روبات مخصوص گفت‌وگوهای اینترنتی در شبکه اجتماعی توئیتر را ارایه کرد این نگرانی‌ها مطرح شد. این روبات مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی ساخته شده بود و کارشناسان از همان ابتدا اعلام کردند روبات مذکور می‌تواند از رفتارهای کاربران بیاموزد و پس از چند روز به یک ابزار قدرتمند و غیرقابل کنترل تبدیل شود.

 


URL: https://www.ictna.ir/id/098031/

Code: 098031