چاپ سلول های پوستی انسان امکانپذیر شد

منبع: روزنامه ایران
دانشمندان به کمک یک فناوری جدید موفق به چاپ سلول‌های پوستی انسان شدند. این فناوری با قرارگیری در پوشش زخم عمیق یا سوختگی، لایه لایه پوست را چاپ کرده و زخم را سریع‌تر از درمان‌های سنتی درمان می‌کند.
 
تیمی از دانشمندان مؤسسه پزشکی WFIRM یک سیستم بیوپلاست مبتنی بر فناوری چاپگر سه بعدی طراحی و ساخته‌اند که از تکثیر سلول‌های خود، پوست جدیدی را چاپ کرده و به طور مستقیم زخم ایجاد شده را پوشش می‌دهد.
این فناوری دارای چرخ دنده‌های منعطفی است که براحتی توسط پزشکان جابه‌جا شده و در محل زخم قرار می‌گیرد. این سیستم با اسکن و اندازه‌گیری لایه‌های پوست ایجاد شده، توانایی ارائه مدیریت زخم‌های گسترده علی الخصوص زخم‌های عمیق ناشی از سوختگی‌ها را دارد.
این فناوری همچنین سلول‌های چاپ شده را به‌طور مستقیم در جاهایی که پوست نیاز بیشتری دارد قرار داده و در صورت تکمیل روند چاپ پوست، هشدار می‌دهد. دانشمندان برای تولید بافت پوست، سلول‌ها را با هیدروژل ترکیب کرده و آن را درون بیو چاپگر خود قرار می‌دهند.
با بهره‌گیری از فناوری تصویربرداری یکپارچه، تمامی زخم اسکن شده و میزان چاپ سلول‌ها در بخش‌های متفاوت بررسی می‌شود. محققان اعلام کردند این فناوری توانایی حذف نیاز به پیوند پوستی دردناک برای بیماران را داشته و علاوه بر سرعت بخشیدن به مراقبت‌های ویژه، هزینه بیماران را نیز تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. گفتنی است در حال حاضر میلیون‌ها نفر در جهان از وجود زخم‌های مزمن، عمیق و زخم‌های ناشی از بیماری دیابت رنج می‌برند. مصدومیت‌های سوختگی نیز بخش قابل توجهی از این زخم‌های دردناک را تشکیل می‌دهد. به گفته برخی از محققان، ساخت این بیوچاپگر برای چاپ سلول‌های پوستی می‌تواند امید تازه‌ای را در بیماران ایجاد کرده و درمان عمیق، سریع‌تر و کم هزینه تری را برای درمان مصدومیت‌های پوستی به جامعه پزشکی جهان هدیه دهد.
 

URL: https://www.ictna.ir/id/098120/

Code: 098120