اتصال ۵جی در دوردست‌ترین نقاط زمین با پروژه جدید ناسا

منبع: ایرنا
ناسا با همکاری یک شرکت آمریکایی و یک شرکت ژاپنی قرار است یک هواپیمای بدون سرنشین بسیار بزرگ را که با انرژی خورشید کار می‌کند مورد آزمایش قرار دهد؛ این هواپیمای عظیم امکان اتصال اینترنت ۵G را در دوردست‌ترین نقاط زمین فراهم خواهد کرد.
 
این هواپیمای عظیم که Hawk ۳۰ نام دارد، به ۱۰ موتور الکتریکی مجهز است، توانایی پرواز در ارتفاع بالای ۲۰ کیلومتری را دارد و امکان اتصال ۵G را در همه جای زمین فراهم می‌کند. 
قرار است این پرواز آزمایشی در هفته آینده انجام شود و ظرف سه ماه چندین پرواز آزمایشی دیگر انجام پذیرد. 
عملکرد این هواپیما در شرایط آب و هوایی مختلف از جمله ارتفاعات بسیار بالا مورد آزمایش قرار گیرد و برای این منظور شرکت آمریکایی AeroVironment مبلغ ۸۰۰ هزار دلار به ناسا پرداخت کرده است تا نظارت بر پروازها و پشتیبانی زمینی را در آزمایشات بعدی بر عهده گیرد.
پیش از این شرکت‌های گوگل و فیسبوک هواپیماهای بدون سرنشینی را با قابلیت اتصال لیزری و امواج میلیمتری طراحی کرده‌اند. متخصصان شرکت AeroVironment نیز در ارتباط با هواپیمای Hawk ۳۰ چندین آزمایش را در زمینه برقراری ارتباط با امواج میلیمتری و سایر باندهای رادیویی انجام داده‌اند. 
در صورتی که این پروازهای آزمایشی موفقیت آمیز باشند، به زودی هواپیمای Hawk ۳۰ امکان اتصال ۵G را در دوردست‌ترین نقاط زمین فراهم خواهد کرد.
نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) جدیدترین نسل سیستم‌های ارتباطات مخابراتی است که از اهداف آن، افزایش سرعت انتقال داده تا ۲۰ گیگابیت بر ثانیه، افزایش ظرفیت سرویس‌دهی به کاربران شبکه، کاهش تأخیر شبکه و بهینگی بیشتر مصرف توان در تجهیزات شبکه و کاربر (مانند گوشی موبایل) و نیز پشتیبانی از سرعت بیشتر کاربران در حال حرکت است.

URL: https://www.ictna.ir/id/098261/

Code: 098261