افزایش ۱۲ درصدی بانوان در عرصه دانش بنیان کشور

منبع: ایرنا
 
 مشاور بانوان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری گفت: در سال ۹۶ از تعداد کل شرکت‌های دانش بنیان تنها ۱۰ درصد توسط بانوان هدایت می‌شده که این تعداد در سال ۹۷ به ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده است.
 
زینب حمیدزاده روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه مرکز نوآوری بانوان در دانشگاه علم و صنعت ایران که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برگزار شد، افزود: در بررسی انجام شده مشخص شد که درچهار سال اخیر تعداد دانش آموختگان زن در کشور نسبت به ابتدای انقلاب ، ۱۷ برابر شده است و تحصیلات آن‌ها در سطح کارشناسی به بالا قرار دارد.
 
وی بیان کرد: در حال حاضر میزان فارغ التحصیلان  زن و مرد برابر است و در برخی شهرها میزان ۷۰ درصدی فارغ‌التحصیلی بانوان را شاهد هستیم.
 
حمیدزاده با اشاره به اینکه میزان مشارکت بانوان در عرصه شرکت‌های دانش بنیان به ۲۵درصد هم نمی‌رسد، اظهار کرد:  این امر در حالی است که محیط کسب و کار و علم در ظاهر برای بانوان نیز فراهم است اما حضور بانوان آنطور باید و شاید پررنگ نیست.
 
وی افزود: البته با توجه به اینکه تعداد بانوانی که هدایت شرکت‌های دانش بنیان را در دست دارند کم است ولی عملکرد خوبی داشته‌اند.
 
مشاور بانوان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: اکثریت بانوان در برهه‌ای هویت خانوادگی خود را حفظ می‌کنند و هویت اجتماعی خود را از دست می‌دهند، ما به دنبال راهی بودیم که بتوانیم هویت اجتماعی بانوان را به آن‌ها بازگردانیم، در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه‌ای داریم تحت عنوان توان‌افزایی بانوان خلاق که در سه محور دیده شده است.
 
حمیدزاده افزود: در ذیل محور تقویت زیرساخت، در زمینه استاندارد سازی فضای موجود به نفع نیاز بانوان کار شد و مرکز نوآوری بانوان دانشگاه علم و صنعت در این جهت به بهره‌برداری رسیده است.
 
وی با بیان اینکه طرح‌های دیگری در جهت حضور فعال بانوان خلاق در عرصه دانش بنیان در دستور کار است، گفت: امیدواریم این مدل در دانشگاه‌ها و فضاهای دیگر نیز توسعه پیدا کند.
 
 اولین مرکز نوآوری بانوان با نام مانا در جهت افزایش تعامل و همکاری بانوان در فعالیت‌های کارآفرینی و استارت‌آپی و استاندارد سازی فضای مورد نیاز مادران در محیط‌های کار اشتراکی، مراکز نوآوری، شتابدهنده‌ها و شرکت‌های دانش بنیان راه اندازی شده است.

URL: https://www.ictna.ir/id/102707/

Code: 102707