تحقیقات از فیس بوک، آمازون، اپل و گوگل برای خرید شرکت های کوچک

منبع: مهر
 
 
کمیسیون فدرال تجارت آمریکا به شرکت های گوگل، مایکروسافت، اپل، آمازون و فیس بوک دستور داده است اطلاعاتی درباره ادغام شرکت های کوچک را در اختیار قانونگذاران قرار دهند.
 
 به نقل از  رویترز، کمیسیون فدرال تجارت آمریکا (FTC) نگران آن است که شرکت های بزرگ فناوری عملکردی خلاف قانون آنتی تراست (ضدانحصار) داشته اند. در همین راستا این کمیسیون به گوگل، آمازون، اپل، فیس بوک و مایکروسافت دستور داده اطلاعاتی درباره فرآیندهای خرید و ادغام شرکت های کوچک را در اختیار قانونگذاران قرار دهند.
 
این تحقیقات در حالی انجام می شود که وزارت دادگستری، کمیسیون تجارت فدرال آمریکا، دادستان ها و کمیته قضایی مجلس آمریکا در حال بررسی پلتفرم های بزرگ فناوری هستند که متهم به استفاده ناعادلانه از قدرت خود برای دفاع از سهم بازار یا گسترش فعالیتشان در بازارها هستند. 
 
بیشتر انتقادات از این شرکت ها روی معاملات بزرگ مانند خرید اینستاگرام توسط فیس بوک یا خرید فروشگاه های زنجیره ای «هول فودز» توسط آمازون است. اما این شرکت ها میلیاردها دلار نیز صرف خرید شرکت های کوچک کرده اند و این امر چشم انداز رقابت در بازار نوظهور فناوری را دگرگون کرده است.
 
به گفته «جوزف سیمونز» مدیر کمیسیون فدرال تجارت آمریکا هشدارهایی که برای شرکت های بزرگ فناوری ارسال شده برای انجام تحقیقات بوده است اما این امر ممکن است به اجرای اقداماتی نیز منجر شود.
 
سیمونز در این باره گفت: اگر طی مطالعه مشاهده شود که تراکنش ها چالش برانگیز هستند، احتمالا اقداماتی برای بررسی این تراکنش ها انجام شود. البته هشدارهای ارسالی به شرکت های بزرگ به معنای اخطار نیست بلکه برای شناسایی حوزه هایی است که قانون آنتی تراست باید در آنها اجرا شود.
 
در همین راستا کمیسیون فدرال تجارت آمریکا صدها عملیات ادغام شرکت های کوچک در همتایان بزرگ را بررسی می کند. قرار است این بررسی ها با سرعت انجام شوند.

URL: https://www.ictna.ir/id/108760/

Code: 108760