استارتاپ OneWeb برای ارایه اینترنت ماهواره ای اعلام ورشکستگی کرد

منبع: ترند
رویای شرکت OneWeb در ارائه اینترنت ماهواره‌ای جهانی، پس از عدم تامین منابع مالی و تامین سرمایه لازم به دنبال شیوع ویروس جدید کرونا و تلاطم در بازار سرمایه با چالش جدی مواجه شده است. اکنون این استارت آپ با موافقت سرمایه‌گذار اصلی خود اپراتور ژاپنی سافت بانک که پیشتر ۲ میلیارد دلار در OneWeb سرمایه‌گذاری کرده و در حال مذاکره برای تأمین سرمایه بیشتر بود، پس از شکست در بخش تأمین سرمایه طبق قانون «فصل ۱۱» آمریکا، اعلام ورشکستگی کرد.
 
این شرکت همچنین به تعدیل نیروی بخشی از کارمندان خود اشاره کرده؛ اما درباره تعداد کارمندانی که شغل خود را ازدست‌داده اند اشاره‌ای نکرده است.
 
اگرچه این پایان رویای وان وب نیست؛ طبق قانون فصل ۱۱، شرکت ورشکسته شانس دوباره برای ادامه فعالیت می‌یابد. اما به نظر می‌رسد وان وب در وضعیت شکننده‌تری قرار دارد اگر به سرعت خریداری نیابد، مشخص نیست چه تعداد ماهواره دیگر می‌تواند در مدار قرار دهد.
OneWeb در مراحل اولیه راه‌اندازی صورت فلکی اینترنت ماهواره‌ای جهانی خود مستقیما با پروژه SpaceX به نام Starlink در رقابت بوده است. درحالی‌که SoftBank بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار آن است، حدود ۳٫۴ میلیارد دلار بودجه ازسرمایه‌گذارانی همچون کوالکام، ایرباس، گروه ویرجین، کوکاکولا، Intelsat و… جذب کرده بود.
 
شرکتی که تاکنون ۷۴ ماهواره به فضا فرستاده و نیمی از ایستگاه‌های زمینی خود را تکمیل کرده یا توسعه داده است و توانسته سرعت دسترسی بیش از ۴۰۰ مگابیت بر ثانیه ای با تأخیر ۳۲ میلی ثانیه ارائه و شاهد درخواست‌های بسیاری از صنایع خودروسازی، دریانوردی، شرکت های هواپیمایی باشد.
 
پیش از این قرار بود وان‌وب طبق قراردادی که با شرکت Arianspace (مجری پرتاب ماهواره‌ها)‌ بسته تا پایان سال ۲۰۲۱ نوزده پرتاب  نیز انجام دهد تا درنهایت با استقرار ۶۵۰ ماهواره در مدار، پروژه اینترنت پرسرعت ماهواره‌ای وان‌وب با پوشش جهانی رسماً آغاز به کار کند.
 
لازم به ذکر است فصل ۱۱ ورشکستگی تجاری فرایندی قانونی است که توسط آن یک کسب‌وکار ممکن است ورشکستگی را اعلام کند، اما همچنان به کسب‌وکار تحت نظارت ادامه می‌دهد. این روند به نام “سازماندهی مجدد” نامیده می‌شود، روند ورشکستگی فصل ۱۱ از طریق یک سیستم حقوقی خاص (بخشی از دادگاه ایالات متحده آمریکا) اجرا می‌شود، که براساس آن، کسب و کار از پرداخت تمام یا بخشی از بدهی‌هایش معاف می‌شود.

URL: https://www.ictna.ir/id/110371/

Code: 110371