آیا گوشی‌های شیائومی داده‌های مرورگر کاربران خود را جمع‌آوری می‌کند؟

منبع: شیائومی شاپ
طبق گفته یک محقق امنیتی که با Forbes کار می‌کند، شیائومی در حال جمع‌آوری داده‌های مرورگر کاربرانی است که از گوشی‌های شیائومی و مرورگر داخلی استفاده می‌کنند. نکته جالب آن این است که این مرورگر حتی در حالت ناشناس یا حتی در هنگام استفاده از مرورگر وب DuckDuckGo آگاهانه از طریق حریم خصوصی این کار را انجام می‌دهد.
 
گابریل سیرلیگ، محقق امنیتی، از یک ردمی نوت ۸ به طور روزانه استفاده می‌کند و متوجه شده است که این دستگاه تقریباً هر کاری را که از طریق گوشی انجام می‌دهد ضبط کرده و داده‌ها را به سرورهای روسیه و سنگاپور می‌فرستد، اگرچه دامنه‌ها در پکن میزبانی می‌شوند. منظور صفحه نمایش، وب سایتهای بازدید شده، پوشه‌های باز شده، تنظیمات تغییر یافته توسط وی، موسیقی پخش شده در برنامه پیش فرض و غیره است.
 
 
این داده‌ها با استفاده از فرمت base64 به طور ضعیفی رمزگذاری شده‌اند، بنابراین انتقال اطلاعات برای او بسیار ساده بود.
 
سیرلیگ حتی فراتر رفت و رام‌هایی را برای Mi 10 شیائومی، ردمی K20 و می میکس ۳ دانلود کرد و آسیب‌پذیری امنیتی کاملاً مشابهی را برای همه آنها پیدا کرد. یکی دیگر از محققان امنیتی، اندرو تیرنی، این رفتار مشکوک را در Mi Browser Pro و مرورگر Mint نیز پیدا کرد.
 
شیائومی در پاسخ به این ادعا‌ها گفته است که یافته‌های Forbes گمراه کننده و کذب است. سخنگوی این شرکت گفت که شیائومی کلیه قوانین و مقررات محلی راجع به حریم خصوصی داده‌های کاربر را رعایت می‌کند و داده‌های گردآوری شده ناشناس می‌باشند. در مورد اینکه چرا شیائومی آن‌ها را جمع آوری می‌کند، گفته شده به این دلیل که این شرکت در تلاش است تا تجربه مرورگر کاربر را بهبود بخشد و این یک روش استاندارد است. مهمتر از همه، با این داده‌ها نمی‌توان یک کاربر خاص را ردیابی کرد. با این حال، گابریل سیرلیگ ویدئویی را برای شیائومی ارسال کرد که نشان می‌دهد چگونه مرورگرش تاریخچه را حتی در حالت ناشناس به سرورهای گفته شده ارسال می‌کند.

URL: https://www.ictna.ir/id/111686/

Code: 111686