اشاره جهانگیری به اختلاف وزارت ارتباطات و صدا و سیما بر سر فرکانس: همه امکانات متعلق به مردم است

ICTna- معاون اول رئیس جمهور باتوجه به توضیحات وزیر ارتباطات درخصوص نیاز شبکه ارتباطی کشور به باندهای فرکانسی بیشتر با اشاره به اختلاف نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و صدا و سیما بر سر فرکانس های 700 و 800 مگاهرتز تاکید کرد: همه این امکانات و ظرفیت ها متعلق به مردم کشور است و باید برای خدمت به مردم به کار گرفته شود.
 
158971258959928800.jpg
به گزارش خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، اسحاق جهانگیری صبح امروز در مراسم روز جهانی ارتباطات که به میزبانی وزارت ارتباطات برگزار شد، به برخی اختلاف نظرها میان وزارت ارتباطات با برخی دستگاه ها اشاره کرد و افزود: این اختلاف نظرها باید از طریق گفتگو حل و فصل شود تا مانعی بر سرراه خدمت رسانی به مردم نباشد.
 
او اظهار داشت: همه برنامه های توسعه ای و امور جاری کشور امروز تحت تاثیر کرونا قرار گرفته و به قطب نمای اصلی سیاست گذاری و مدیریت کشور تبدیل شده است چراکه در ایام شیوع این بیماری علاوه بر توجه جدی به سلامت مردم باید در سایر بخش ها از جمله حوزه اقتصادی، تعادل ایجاد کنیم.
 
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه نمی توانیم فقط به مسایل روزمره مرتبط با کرونا بسنده کنیم، تصریح کرد: همه دستگاه های دولتی باید توجه داشته باشند که کرونا پدیده ای عالم گیر و نوظهور است که باید ضمن توجه به مسایل کوتاه مدت مرتبط با آن، در خصوص تغییرات ناگزیر آن نیز آینده نگری داشته باشیم و نسبت به اعمال اصلاحات در رویکردها، راهبردها و ساختارها اقدام کنیم تا بتوانیم با سیستم کارآمدتری امور کشور را پیش ببریم.
 
از ممنوعیت موبایل در مدارس تا حضور مدارس و دانشگاه ها در تلفن های همراه
جهانگیری در ادامه با اشاره به ارائه آموزش ها به دانش آموزان و دانشجویان کشور از طریق فضای مجازی در ایام کرونا، گفت: در شرایطی که هر گونه تجمع ممنوع بود، به جهت آنکه موضوع آموزش موضوعی تعطیل پذیر نیست، استفاده از فضای مجازی در این مقطع فرصتی را فراهم کرد تا هر خانه ای به مدرسه و دانشگاه تبدیل شود.
 
معاون اول رییس جمهور افزود: پیش از شیوع بیماری کرونا این حساسیت در مدارس وجود داشت که دانش آموزان موبایل با خود به همراه نداشته باشند اما امروز به تعبیری می توان گفت که مدرسه و دانشگاه به درون تلفن های همراه رفته است و یکی از دغدغه های کنونی، عدم دسترسی برخی خانواده ها و دانش آموزان به ابزار مورد نیاز برای آموزش از طریق فضای مجازی است که باید تلاش کنیم با فراهم کردن ابزار مورد نیاز، فرصت آموزش برای این دانش آموزان فراهم شود.
 
افزایش دورکاری و کاهش شدید مصرف نفت
جهانگیری با بیان اینکه اتفاقات، تصمیمات و تغییرات ایام کرونا موضوعاتی ساده نیست و نمی توان در دوران پساکرونا از کنار آن عبور کرد، اظهار داشت: کرونا پیامدهایی را با خود به همراه داشت که افزایش دورکاری وکاهش شدید مصرف نفت و انرژی در جهان از جمله این پیامدهاست.
 
معاون اول رییس جمهور افزود: در گذشته و در شرایط پیش از کرونا وقتی که کشورهای اپک تصمیم به کاهش تولید یک میلیون بشکه نفت می گرفتند این تصمیم به سرعت با تبعات اقتصادی و افزایش بهای نفت همراه می شد اما امروز که کشورهای اپک و غیراپک میزان تولید را تا ده میلیون بشکه کاهش می دهند نیز قیمت همچنان نزولی است به گونه ای که حتی برخی معتقد هستند برداشت و تولید نفت در این شرایط صرفه اقتصادی ندارد.
 
جهانگیری با اشاره به پیش بینی ها مبنی بر اینکه با بزرگترین رکود جهانی اقتصاد در صد سال اخیر روبرو هستیم گفت: باید ابعاد اجتماعی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را متناسب با این تحولات پرشتاب شناسایی کنیم و به تقویت مزیت های نسبی در این عرصه بپردازیم.
 
معاون اول رییس جمهور افزود: باید به سمتی پیش برویم که هم در درون جامعه دچار شکاف نشویم و هم جامعه ما با جوامع پیشرفته جهان شکاف و فاصله پیدا نکند.
 
وزارت ارتباطات لنگرگاه برنامه های پساکرونا
جهانگیری با تاکید بر اینکه باید به دنبال استقرار زیرساخت های حقوقی - اجتماعی لازم برای دوران پس از کرونا باشیم، افزود: لنگرگاه تحقق همه برنامه ها و ملزومات در دوران پس از کرونا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
 
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئولیت مهمی برای تدوین برنامه های دقیق برای دوران پساکرونا دارد، گفت: هیچ دستگاهی نمی تواند بدون تعامل مناسب با سایر دستگاه ها و بخش ها برنامه های خود را به شکل مناسب اجرایی کند و تلاش موفق وزارت ارتباطات برای تحقق برنامه های خود نیز در گرو اجماع و تعامل با سایر بخش هاست.
 
زیرساخت های فنی و حقوقی محور برنامه های وزارت ارتباطات
جهانگیری در ادامه سخنان خود به چند نکته مهم و محوری که باید برای سال ۹۹ و حتی سالهای آینده در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باشد اشاره کرد و گفت: تربیت زیرساخت های فنی و حقوقی باید یکی از محورهای مورد توجه این وزارتخانه باشد.
 
معاون اول رییس جمهور همچنین توجه به توسعه برنامه های فضایی را یکی از ضرورت های این وزارتخانه برشمرد و گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با کمک دانشگاه ها موفق به طراحی، ساخت و ارسال ماهواره به فضا شده است که البته نباید به همین مقدار اکتفا شود بلکه باید از طریق تعامل با سایر دستگاه های مرتبط، به دنبال توسعه این برنامه ها و بهبود امکانات و پرتاب کننده های ماهواره باشد.
 
جهانگیری روند خدمات پستی در ایام کرونا را مثبت ارزیابی کرد و گفت: اگر این توانمندی، ظرفیت و زیرساخت در خدمات پستی کشور وجود نداشت و اگر امکان آموزش از طریق فضای مجازی مهیا نبود، درخواست از مردم برای ماندن در خانه کاری دشوار بود.
 
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه نه تنها کیفیت آموزش از طریق فضای مجازی پایین تر از آموزش در کلاس درس نیست بلکه بعضاً کیفیت آموزش به این شیوه بالاتر است، افزود: برخی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها می گویند که میزان انرژی و مطالعه ای که باید پیش از تدریس در فضای مجازی صرف کنند، سه برابر میزان انرژی است که برای کلاس درس نیاز دارند چرا که معتقدند آموزش در فضای مجازی به صورت شفاف انجام می شود و نحوه تدریس آن می تواند مورد قضاوت دیگران قرار گیرد.
 
جهانگیری افزود: خوشبختانه به لحاظ کمیت عملکرد دولت در بخش ارائه خدمات در حوزه اینترنت و فضای مجازی عملکردی قابل قبول بوده است اما کیفیت و سرعت اینترنت در برخی مناطق پایین بوده است که لازم است امکانات مورد نیاز از سوی دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فراهم شود تا این امکانات به نحو مطلوب در خدمت مردم قرار گیرد.
 
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه همه امکانات و ظرفیت ها متعلق به مردم کشور است و باید برای خدمت به مردم به کار گرفته شود به برخی اختلاف نظرها میان وزارت ارتباطات با برخی دستگاه ها اشاره کرد و افزود: این اختلاف نظرها باید از طریق گفتگو حل و فصل شود تا مانعی بر سرراه خدمت رسانی به مردم نباشد.
 
عملکرد درخشان شبکه ملی اطلاعات و آغاز حکمرانی نوین
جهانگیری توسعه ظرفیت ها و منابع را از دیگر ملزومات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دانست و گفت: در این زمینه توسعه شبکه ملی اطلاعات یکی از مهمترین موضوعات است که همواره یکی از دغدغه های دولت و نیز از موارد مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است که خوشبختانه در ایام شیوع کرونا عملکرد شبکه ملی اطلاعات درخشان بود و خدمات گسترده ای به مردم در این حوزه ارائه شد.
 
معاون اول رییس جمهور افزود: توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات که از نیازهای ضروری کشور است، می تواند آغاز حکمرانی نوین و دولتمداری جدید در کشور باشد و با اتکا به آن بتوانیم نظام اداری جدیدی برای کشور در نظر بگیریم.
 
جهانگیری افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید اقدامات و تلاش های صورت گرفته در ایام کرونا برای ارائه خدمات اینترنتی را به مردم اطلاع رسانی کند تا جامعه مطلع باشند که به چه میزان کار و تلاش انجام شده تا مردم در شرایط سخت کرونا بتوانند از امکانات اینترنت و شبکه ملی اطلاعات برخوردار باشند.
 
دولت الکترونیکی نیاز کشور
معاون اول رییس جمهور توسعه و تکمیل دولت الکترونیکی را از دیگر ضرورت ها و نیازهای کشور برشمرد و گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۲۳ پروژه اولویت دار برای تکمیل دولت الکترونیک در نظر گرفته است و امیدوارم بتوانیم بر اساس هدفگذاری انجام شده دولت الکترونیک را تا پایان سال ۹۹ به طور کامل راه اندازی کنیم.
 
جهانگیری خاطرنشان کرد: توسعه دولت الکترونیکی دسترسی برخط و امکان فراگیر به همه شهروندان می دهد و ضمن ایجاد شفافیت و جلوگیری از فساد، می تواند موجبات رضایتمندی مردم را نیز فراهم کند.
 
معاون اول رییس جمهور با اشاره به طرح غربالگری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در برنامه مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: طرح غربالگری و نیز استفاده از پرونده سلامت الکترونیک ۸۰ میلیون ایرانی از جمله امکانات مرتبط با دولت الکترونیک است که با اتکا به همین امکانات توانستیم روزهای سخت ایام کرونا را پشت سر بگذاریم.
 
جهانگیری همچنین با اشاره به پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی به ۲۰ میلیون خانوار بدون حتی یک مراجعه حضوری تصریح کرد: تا پیش از این روال دریافت تسهیلات نیازمند حداقل پنج شش بار مراجعه افراد به نظام بانکی بود اما در ایام کرونا مردم توانستند با ساده ترین اقدامات و از طریق ارسال یک پیامک، تسهیلات خود را دریافت کنند که تا کنون به بیش از ۲۰ میلیون خانوار پرداخت شده است.
 
تلاش برای استقرار کامل دولت الکترونیکی تا پایان 99
معاون اول رییس جمهور از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان امور اداری و استخدامی و سایر دستگاه های مرتبط خواست که با جدیت تلاش کنند تا دولت الکترونیکی تا پایان سال ۹۹ به صورت کامل در کشور مستقر شود و چنانچه دستگاهی همکاری و تعامل لازم را نداشت گزارش آن را اعلام کنند.
 
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود به اقتصاد دیجیتال و اینکه اقتصاد دنیا به سمت اقتصاد دیجیتال در حرکت است اشاره و تصریح کرد: اگر به اقتصاد دیجیتال توجه نکنیم اقتصاد ما از چرخه اقتصاد دنیا عقب می افتد چرا که حرکت اقتصاد جهانی به سمت دیجیتالی شدن حرکتی پرشتاب است.
 
استارتاپ ها زیرشاخه مهم اقتصاد دیجیتال
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه استارت آپ ها یکی از زیرشاخه های مهم اقتصاد دیجیتال هستند، توجه به آنها را مورد تأکید قرار داد و گفت: توجه به استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی باید به صورت جدی دنبال شود به گونه ای که بخش خصوصی به معنای واقعی میدان دار اقتصاد در کشور باشد.
 
جهانگیری افزود: در ایام شیوع کرونا که با مشکلاتی برای تامین لوازم حفاظت شخصی کادر درمان و اقلامی نظیر دستکش، ماسک و محصولات ضدعفونی مواجه بودیم، شرکت های دانش بنیان توانستند ظرف مدت دو سه ماه این محصولات را تولید کنند و امروز در جایگاهی قرار داریم که نه تنها نیازهای داخلی به کیت های تشخیص بیماری، نیازهای آزمایشگاهی و سایر اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا در داخل کشور تأمین می شود بلکه قادر هستیم برخی از این محصولات را صادر کنیم.
 
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه شورای عالی آموزش فنی و حرفه ای کشور باید با نگاه به آینده، برنامه های آموزشی و مهارت ها را به متقاضیان آموزش دهد، خاطرنشان کرد: در دوره ای که سهم اقتصاد دیجیتال سال به سال افزایش پیدا می کند دستگاه هایی نظیر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارائه تحلیل جامع و دقیق از اقتصاد ده سال آینده به شورای عالی آموزش فنی و حرفه ای می توانند به مهارت ها و آموزش ها متناسب با نیازهای آینده جهت دهی کند.
 
جهانگیری با اشاره به توسعه خدمات به روستاهای کشور گفت: اینکه دسترسی به امکانات اینترنتی و شبکه ملی اطلاعات در روستاهای برخی استان ها نظیر سیستان و بلوچستان ضعیف تر است، موضوع قابل قبولی نیست چرا که امکانات و خدمات باید به صورت یکسان و عادلانه در میان همه مردم کشور توزیع شود.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در این دولت با دستور رییس جمهور گازرسانی به شهرهای استان سیستان و بلوچستان آغاز شد و این در حالی است که تا پیش از این دولت به دلیل فاصله شهرهای این استان از مراکز توزیع گاز، گازرسانی به این مناطق در دستور کار قرار نداشت.

URL: https://www.ictna.ir/id/111980/

Code: 111980