ادعای یکی از اولین کاربران بیت کوین: ساتوشی از متخصص رمزنگاری کمک گرفته است

منبع: دیجیاتو
بر اساس گفته‌های یکی از توسعه دهندگان اولیه بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو برای بالا بردن امنیت این پول دیجیتال از متخصصان رمزنگاری کمک گرفته است.
 
«Laszlo Hanyecz»، که سال ۲۰۱۰ همکاری نزدیکی با ساتوشی ناکاموتو داشته و اولین خرید ثبت شده با بیت کوین را ثبت کرده است، به خبرگزاری «کوین تلگراف» می‌گوید تصمیم ساتوشی به استفاده از منحنی secp256k1 او را  گیج کرده بود، چون در آن زمان استفاده از این منحنی رایج نبوده و بکارگیری منحنی‌های مؤسسه ملی فناوری و استانداردها (NIST) رواج بیشتری داشته است.
 
بسیاری از کاربران در طول چند سال گذشته استفاده از منحنی secp256k1 را به دلیل بهره وری بیشتر و کمتر کردن احتمال ایجاد درب پشتی، به شانس یا نبوغ ساتوشی ربط می‌دادند. «Hanyecz» ایمیلی به ساتوشی می‌فرستد و از او دلیل انتخاب این منحنی خاص را می‌پرسد. ساتوشی در پاسخ به این سوال می‌گوید تعدادی از متخصصان به او کمک کرده‌اند و توضیح بیشتری نمی‌دهد.

معلوم نیست ساتوشی دقیقا چه زمانی از متخصصان کمک گرفته، اما این اتفاق پیش از عرضه بیت کوین رخ داده است. علاوه بر این مشخص نیست خالق مرموز بیت کوین سوالاتش را در انجمن‌های رمزنگاری پرسیده و یا به طور مستقیم با آن‌ها صحبت کرده است.
 
«Hanyecz» که از نبوغ طراحی بیت کوین شگفت زده شده بود از ساتوشی می‌پرسد: «چطور این [بیت کوین] را درست کردی؟ تمام کارها را خودت انجام دادی؟ » ساتوشی در پاسخ می‌گوید:
 
«چند سال طول کشید [...] چند بار تلاش کردم. مدت هاست روی آن کار می‌کنم.»
 
ساتوشی در این سایت در مورد کارهایی که برای توسعه بیت کوین انجام داده صحبت کرده و می‌گوید توسعه کدهای آن ۱۸ ماه طول کشیده است. البته معلوم نیست منظور او از «چند بار تلاش کردن» پروژه‌های قبلی است یا نسخه‌های اولیه بیت کوین.
 
در این لینک اطلاعات جالبی نیز در مورد احتمال حضور «آدام بک» (Adam Back)، از فعالان مطرح بازار بیت کوین و بنیان گذار «بلاک استریم» (Blockstream) در تیم ساتوشی نوشته شده است. احتمالا «بک» همانند ساتوشی یک رمزنگار خبره نبوده چون هش کش (Hashcash) نیز از منحنی بیضوی استفاده می‌کند.

URL: https://www.ictna.ir/id/112564/

Code: 112564