نخستین سایت 5G ایران تا 4 هفته دیگر نصب خواهد شد

ICTna.ir - وزیر ارتباطات گفت نخستین سایت مبتنی بر نسل پنجم شبکه های تلفن همراه ایران (5G) تا 4 هفته دیگر در کشور نصب خواهد شد.

به گزارش خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، محمد جواد آذری جهرمی گفت: فکر میکنم اولین سایت 5G ایران تا چهار هفته دیگر نصب خواهد شد.

وزیر ارتباطات اضافه کرد مطابق برنامه، تا شهریور پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار خواهد گرفت.

پیش از این شبکه های ایرانسل و همراه اول به صورت نمادین اقدام به نمایش تست سرعت 5G در فضای آزمایشگاهی کرده بودند.

مهرماه سال گذشته، در حالی که وزیر ارتباطات کشورمان برای شرکت در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات (WCIT-۲۰۱۹) در ارمنستان به سر می‌برد، خبر از آماده سازی شرایط برای جذب شبکه 5G داده بود.
 
محمدجواد آذری جهرمی در آن زمان و در پنل ویژه وزرا در اجلاس جهانی فناوری اطلاعات با اشاره به پیشرفت‌های قابل‌توجه ایران در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات در دو سال اخیر،  به اتصال ۱۰۰ درصدی شهرها و ۷۸ درصدی روستاهای کشور به شبکه ۴G اشاره کرده و افزوده بود: دولت با برنامه‌ریزی و جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی درحال‌توسعه حداکثری زیرساخت‌های ارتباطی است.
 
جهرمی ضمن تأکید بر این‌که ۵G فناوری غالب جهان در دهه آینده خواهد بود، گفته بود : ایران در حال آماده‌سازی شرایط و بسترهای لازم برای جذب این فناوری از طریق ایجاد زیرساخت‌ها و نیز افزایش آگاهی و علاقه مردم نسبت به کاربردهای متعدد و متنوعی است که این فناوری برای زندگی آن‌ها به ارمغان خواهد آورد.
 
irancell 5g speed test.jpg

نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G)، یا دقیق‌تر، نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی، هم‌اکنون جدیدترین نسل سیستم‌های ارتباطات سیار سلولی است که پس از نسل چهارم (4G) فعلی ارائه شده‌است. طیف فرکانسی نسل پنجم شامل موج‌های باند بالا (بالای ۶ گیگاهرتز)، باند متوسط(۳ تا ۶ گیگاهرتز) و باند پایین (زیر ۳ گیگاهرتز) است. باند پایین فرکانسی نسل ۵ مشابه نسل چهارم است.

از اهداف نسل پنجم، افزایش سرعت انتقال داده تا ۲۰ گیگابیت بر ثانیه (یک گیگابیت بر ثانیه برای هر کاربر)، افزایش ظرفیت سرویس‌دهی به کاربران شبکه (کاربران بیشتر)، کاهش تأخیر شبکه و بهینگی بیشتر مصرف توان در تجهیزات شبکه و کاربر (مانند گوشی موبایل)، و نیز پشتیبانی از سرعت بیشتر کاربران در حال حرکت (مانند کاربر سوار بر اتوموبیل در اتوبان یا قطارهای سریع‌السیر) تعریف شده‌است.
 
 

URL: https://www.ictna.ir/id/112596/

Code: 112596