واکنش چین علیه خروج اجباری اپراتورهای این کشور از بازار بورس نیویورک

ICTna.ir – وزیر بازرگانی چین اعلام کرد به دلیل خارج کردن اجباری شرکت‌های تلکامی این کشور از بازار بورس نیویورک متقابلا اقداماتی را در دستور کار قرار خواهد داد.
 
China Newyork Stock.JPG
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، چین گفته است پس از شروع حذف شرکت‌های مخابراتی چینی از بازار بورس نیویورک براساس ادعای واشینگتن مبنی بر روابط نظامی آنها با دولت چین، اقدامات لازم را برای حفظ منافع شرکت‌های خود انجام خواهد داد.
 
بورس اوراق بهادار نیویورک روز پنج شنبه اعلام کرده بود که سه اپراتور چاینا موبایل، چاینا یونیکام و چاینا تلکام را پیرو دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه نوامبر به منظور ممنوعیت سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها در 31 شرکتی که واشینگتن مدعی است توسط ارتش چین کنترل می‌شوند، از لیست بازار حذف می کند.
 
وزارت بازرگانی چین در اطلاعیه‌ای که در این خصوص منتشر کرده، گفته است: این نوع سوءاستففاده از موضوع امنیت ملی و قدرت دولت برای تحت فشار قرار دادن شرکت‌های چینی منطبق بر قوانین بازار نیست و منطق بازار را نقض می‌کند.
 
در ادامه آمده است: این رویکرد نه تنها حقوق قانونی شرکت‌های چینی را نقض می‌کند بلکه منافع سرمایه‌گذاران در دیگر کشورها را نیز به خطر می‌اندازد.
 
در حالی که این وزارتخانه چین گفته است که برای محافظت از شركت‌های خود اقداماتی را در دستور کار قرار خواهد داد، از ایالات متحده خواست تا در کشور سومی با چین دیدار کند و روابط تجاری دو جانبه را در مسیر درستی قرار دهند.
 
در هفته‌های پایانی پیش از تحویل کاخ سفید به جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده در 20 ژانویه، دولت ترامپ مواضع سخت‌گیرانه‌تری علیه چین در پیش گرفته است.
 
روابط میان دو اقتصاد بزرگ دنیا در میان یکسری اختلافات بر سر موضوعاتی مانند تجارت و حقوق بشر تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفته است.

URL: https://www.ictna.ir/id/119759/

Code: 119759