معمارنژاد: تحول دیجیتال ابر فرصتی برای اصلاح نظام بانکی است

منبع: اگزیم نیوز
معاون بانک و بیمه وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه تحول دیجیتال ابر فرصتی برای اصلاح نظام بانکی است، گفت: توجه به تحول دیجیتال و اقتصاد هوشمند از انتخاب گذشته و اجتناب ناپذیر است.
 
عباس معمارنژاد صبح امروز (سه‌شنبه)و در ششمین همایش تراکنش با بیان اینکه، امکان رقابت را در بازار مالی نخواهیم داشت، افزود: تحول دیجیتال نیاز به تغییر پارادایم فرهنگی در شرکت‌ها دارد و باید نگاه‌مان را در سازمان‌ها و کسب‌وکارها از درون به بیرون متمرکز کنیم.
 
وی ادامه داد: باید براساس نیاز مشتری محصول تولید و ایجاد کنیم تا رضایت مشتری حاصل شود ضمن اینکه بانکداری باز و تحول دیجیتال به این موارد اهمیت بسیاری می دهد.
 
معاون وزیر اقتصاد گفت: چالش نظام بانکی این است که مدل کسب و کار زیان ده است و تحول دیجیتال ابر فرصتی برای اصلاح نظام بانکی است. نباید شعبه محور نباشیم و خدمات باید براساس نیازهای روز و مشتری تعریف شوند.
 
وزارت اقتصاد بدنبال شمولیت مالی است
 
معمارنژاد خاطرنشان کرد: وزارت اقتصاد به دنبال شمولیت مالی است و با همکاری بانک ملت در حال اجرای این موضوع هستیم.
 
وی تصریح کرد: همه کشور باید به خدمات مالی دسترسی داشته باشند و این تا امر تنها با شعبه امکان پذیر نیست. فعالیت ها و تحول دیجیتال باید کمک کنند تا استراتژی فراگیر مالی را ارایه کنند.
 
به گفته وی، در شرایط کرونا در دنیا تحولات زیادی مدل کسب و کار بانکی و در پسا کرونا ایجاد می شود و باید با تحول و دیجیتال همراه باشد.
 
وی با اشاره به آمارهای جهانی، گفت: ٢۵ درصد تعداد کاربران فعال دیجیتال در سراسر دنیا افزایش یافته و ثبت نام در اپلیکیشن‌های موبایلی نیز ٢٠٠ درصد رشد داشته است.
 
معاون بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته ٣۵ درصد مشتریان استفاده از بانکداری آنلاین گسترش یافته است.
 
معمارنژاد تصریح کرد: در بانک ملی درصد تراکنش‌های غیر حضوری ٧٩ درصد بود که این رقم به ٩٢ درصد افزایش یافته؛ در بانک سپه نیز درصد تراکنش‌ها ۴۴ درصد افزایش داشته است.
 
وی با اشاره به تدوین سند الکترونیک دیجیتال در سال گذشته گفت:٧٠ هزار فقره تسهیلات کرونا از این طریق پرداخت شد.
 
معمارنژاد تصریح کرد: بر همین اساس دیگر سند کاغذی نداریم و بزودی همه اسناد الکترونیکی می شود.
 
وی با بیان اینکه دو سال پیش سند تدوین نقشه راه بانکداری دیجیتال در راستای اقتصاد هوشمند تدوین شد، گفت: بانک های ملی، ملت و سپه آماده اجرای این نقشه راه هستند و بانک‌های مسکن، کشاورزی و توسعه صادرات در حال آماده سازی و بانک‌های صادرات و تجارت در حال آغاز آن هستند.
 
به گفته وی؛ وزارت اقتصاد در نقشه راه خود مدل کسب و کار و فرآیندها را بررسی خواهد کرد.
 
وی در پایان با اشاره به احراز هویت دیجیتال گفت: بانک ها بزودی در این زمینه اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

URL: https://www.ictna.ir/id/120096/

Code: 120096