معاون رگولاتوری خبر داد: باند فركانسی 3500 مگاهرتز برای توسعه 5G از طریق مزایده واگذار می‌شود

معاون امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از واگذاری باند فركانسی 3500 مگاهرتز برای توسعه شبكه 5G در ایران از طریق مزایده خبر داد.
نسترن محسنی در پنل واگذاری باندهای فركانسی 5G در نخستین روز ششمین نمایشگاه اینترنت اشیاء با اعلام این خبر گفت: چون بار اصلی ارتباطات اینترنتی ایران روی شبكه‌های موبایل است و واگذاری فرکانس ملاحظات خاصی می‌طلبد و اگر این واگذاری با مباحث فناوری‌های نو مانند 5G همراه شود، دقت‌ها و ملاحظات مضاعف خواهد بود.
او افزود: رگولاتوری چند ماهی است که کار تخصصی و كارشناسی روی واگذاری باند فرکانسی 3500 مگاهرتز برای توسعه 5G را آغاز کرده و ترکیبی از باندهای مختلف است اما باند طلایی به باند 3500 مگاهرتز اختصاص داده شده است.
به گفته محسنی، از آنجاییكه دسترس‌پذیری به تجهیزات در باندهای 3300 تا 3400 مگاهرتز محدود است و باتوحه به شرایط تحریم محدودیت‌ها مضاعف می‌شود و بهره‌مندی از باند را به تاخیر می‌اندازد، تمركز سازمان در واگذاری باند فرکانسی 3500 مگاهرتز روی 200 مگ انتهایی است.
او با تاكید بر اینكه رگولاتوری در واگذاری باند فركانسی باید نقطه بهینه را پیدا كند، گفت: امروز وقتی از 5G صحبت می‌كنیم، به چهار سال زمان تجاری نیاز داریم و تمام مطالعات و مباحث فنی روی موضوع همگرایی تاکید دارند.
محسنی افزود: برگزاری مزایده، شفاف‌سازی را به دنبال دارد و تمام باندهای فركانسی واگذار شده در سال 2020 از مسیر مزایده اتفاق افتاده است و ITU نیز همین روش را توصیه كرده است
به گفته او، یافتن ارزش واقعی طیق فركانسی که نهایتا به یکی از ابزارهای استفاده بهینه از طیف منتج می‌شود، موضوعی است که رگولاتوری توامان با نگاه توانمندسازی و تشویق‌گری به آن توجه دارد.
گفتنی است، ششمین نمایشگاه اینترنت اشیاء روزهای 27 و 28 بهمن ماه 99 در سالن 27 نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

URL: https://www.ictna.ir/id/121105/

Code: 121105