حکم دیوان عدالت اداری برای توقف مصوبه هیات وزیران درخصوص اختلال کلاب‌هاوس

ICTna.ir – دیوان عدالت اداری امروز حکم توقف مصوبه هیات وزیران درخصوص جریمه روزانه اپرتورها بابت ایجاد اختلال در دسترسی به کلاب‌هاوس را صادر کرد.
 
Divan.jpg
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، صدور قرار توقف عملیات اجرایی مصوبه 29 فروردین ماه هیات وزیران از سوی دیوان عدالت اداری براساس شکایت و تقاضای شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل علیه مصوبه هیات وزیران به استناد ماده 35 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان اداری مصوبه 1392، تا تعیین تکلیف نهایی در دیوان عدالت اداری صادر شده است.
 
در این حکم آمده است: براساس ماده 39 قانون مرقوم طرف شکایت و کلیه سازمان‌ها، ادارات و ماموران ذیربط پس از صدور و ابلاغ دستور موقت، مکلف به اقدام طبق مفاد آن می‌باشند و متخلف به انفصال از خدمات به مدت شش ماه تا یک سال و جبران خسارت وارده محکوم می‌شود.
 
۲۹ فروردین ماه پس از گذشت ۱۰ روز از ایجاد اختلال اولیه در دسترسی به اپلیکیشن کلاب‌هاوس، وزارت ارتباطات پیشنهادی مبنی بر جریمه روزانه ۵۰ میلیارد تومانی اپراتورها برای ایجاد اختلال خودسرانه در این اپلیکیشن به هیات وزیران ارائه کرد. با گذشت حدود ۵ روز این پیشنهاد به تصویب رسید و ابلاغ شد.
 
 هیات وزیران در جلسه ۲۹ فروردین ماه به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی و اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد ماده واحده قانون، اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیر دولتی در زمینه پست و مخابرات –تعیین شده قانونی، مصوب ۱۳۹۲– تصویب کرد: به منظور حفظ حق دسترسی شهروندان و کاربران به خدمات فضای مجازی در صورتی که کارورها خارج از ترتیبات تعین شده قانونی، محدودیت، اختلال یا انسداد در نرم افزار، تارنماها (وب‌گاه‌ها)، برنامه‌های کاربردی وسایر خدمات مبتنی بر فضای مجازی به وجود آورند، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) اقدامات زیر را به عمل می‌آورد.
 
 بر اساس این مصوبه، سازمان تنظیم مقررات موظف است با جمع آوری مستندات فنی، ظرف ۲۴ ساعت محدودیت، اختلال یا انسداد را به کارورها (اپراتورها) اعلام و هم‌زمان مراتب محدودیت، اختلال یا انسداد را در پایگاه اطلاع رسانی خود منتشر کند.
 
 در صورتی که کارورها ظرف ۲۴ ساعت از زمان اعلام سازمان نسبت به رفع محدودیت، اختلال یا انسداد اقدام نکنند، سازمان موظف است تا زمان رفع تخلف روزانه تا سقف ۵۰ میلیارد تومان کارور متخلف را جریمه کند. کارور موظف است با اعلام سازمان تنظیم مقررات مبالغ را به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

URL: https://www.ictna.ir/id/123603/

Code: 123603