اتصال روستاهای پرجمعیت خراسان جنوبی به شبکه ملی اطلاعات تا پایان دولت

 
استاندار خراسان جنوبی گفت: براساس برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان تا پایان دولت دوازدهم به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند.
 
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، "حمید ملانوری" روز دوشنبه در تشریح نتایج دیدارش با "محمدجواد آذری جهرمی" وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: بنا به وعده شخص وزیر، تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از شبکه ملی اطلاعات بهره‌مند می‌شوند.
 
وی اظهار داشت: در حال حاضر ۶۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از این ظرفیت استفاده می‌کنند.
 
استاندار خراسان جنوبی از رشد ۶ برابری بهره مندی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از شبکه ملی اطلاعات در دولت دوازدهم خبر داد و گفت: ابتدای دولت دوازدهم، تعداد ۱۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار استان به شبکه ملی اطلاعات متصل بودند که این رقم در حال حاضر به ۶۰۰ روستا رسیده است.
 
وی تامین این زیرساخت مهم در مناطق روستایی را از برنامه‌های اولویت‌دار دولت عنوان کرد و افزود: با توجه به شرایط جغرافیایی خراسان جنوبی، هم‌مرزی با افغانستان و قرار گرفتن در مسیر دو کریدور اصلی کشور، ضرورت توسعه شبکه‌های مخابراتی و ارتباطی استان را دوچندان می‌کند.
 
ملانوری با تاکید بر اینکه وجود استارتاپ‌های فعال مبتنی بر فاوا از مهمترین ظرفیت‌های استان است گفت: مطالبه ما از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که در راستای حمایت از این استارتاپ‌ها که نقش بسیار مهمی هم در اقتصاد و اشتغال استان دارد، طرح ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال را پشتیبانی کند.
 
وی ادامه داد: موافقت با راه‌اندازی این پارک و تامین منابع مالی مورد نیاز برای تهیه تجهیزات و امکانات آن را از وزارتخانه انتظار داریم.
 
استاندار خراسان جنوبی گفت: راه‌اندازی این پارک در  معرفی جاذبه‌های گردشگری و محصولات کشاورزی و معدنی، کمک به توسعه صنایع فرآوری، بازاریابی و ایجاد بازار فروش دائمی و در نتیجه درآمدزایی و ارتقای سطح رفاه افراد جامعه بسیار موثر است.
 
وی توسعه ارتباطات روستایی را خواستار شد و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت افزایش کاربری‌های مبتنی بر ارتباطات به ویژه در بحث آموزش، زیرساخت‌های ارتباطات روستایی باید توسعه پیدا کند.
 
ملانوری به ارائه راهکار در این زمینه پرداخت که بعد از بحث و رایزنی، ارتقای ۱۱۴ سایت همراه روستایی به نسل چهارم، اجرای ۵۰ سایت نسل چهارم و اجرای ۶۰ سایت همراه روستایی مورد تایید واقع شد.
 
وی افزایش اعتبارات طرح توسعه ارتباطات روستایی استان توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را نیز مطرح کرد که با موافقت وزیر همراه شد.
 
استاندار خراسان جنوبی از وضعیت ترانزیتی جاده‌ای استان گفت و اظهار داشت: تامین زیرساخت‌های لازم به منظور برقراری ارتباط بی‌نقص برای رانندگانی که در محورهای استان تردد می‌کنند، مهمترین خدمتی است که به این بزرگواران ارائه می‌شود.
 
پیشنهاد ملانوری برای تقویت پوشش همراه جاده‌ای نیز با قول مساعد وزیر همراه شد.
 
معاون امور دولت، مجلس و استان‌ها، مجری طرح توسعه ارتباطات روستایی وزارتخانه، مدیرکل هماهنگی امور استان‌های وزارتخانه و مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی نیز در این نشست حضور داشتند.

URL: https://www.ictna.ir/id/123978/

Code: 123978