مقایسه قیمت یک گیگ اینترنت همراه در کشورهای مختلف

منبع: پیوست
 
 
بررسی‌های آماری نشان می‌دهد سقف و کف قیمت اینترنت همراه در کشورهای مختلف دنیا فاصله‌ای ۳۰ هزار درصدی دارد؛ اما به طور متوسط هر گیگ اینترنت موبایل در بیشتر کشورهای دنیا بین ۱ تا ۱۰ دلار قیمت دارد. در این بین ایران جزو چهار کشور دارای اینترنت ارزان موبایل است.
 
تعداد شبکه‌های تلفن همراه فعال در هر کشور، با قیمت اینترنت همراه، نسبت عکس دارند و هرچه تعداد اپراتورها بیشتر می‌شود، قیمت دیتا پایین می‌آید. این موضوع در آن دسته از کشورهای آفریقایی که کمتر توسعه یافته هستند، بیشتر دیده می‌شود. در همین حال کشورهایی مانند کره جنوبی، آمریکا و کانادا که در زمینه اینترنت پیشرفته محسوب می‌شوند، اینترنت همراه در آنها چندان ارزان نیست.
 
در مورد وضعیت ایران نیز می‌توان گفت براساس مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، حداکثر قیمت هر گیگابیت اینترنت موبایل برای سیم‌کارت‌های دائمی ۴۱ هزار ۹۴۳ تومان و برای سیم‌کارت‌های اعتباری ۶۲ هزار و ۹۱۴ تومان است؛ اما اپراتورهای همراه با تعریف بسته‌های اینترنتی هر گیگ را با قیمت‌های به مراتب کمتری می‌فروشند. اگر قیمت هر دلار را ۲۳ هزار تومان در نظر بگیریم (قیمت هفته اول خرداد ۱۴۰۰) آنگاه می‌توان گفت هر گیگ اینترنت همراه در ایران حدودا ۰.۲۷ دلار است که در دسته ارزان‌ترین کشورها قرار می‌گیرد.
 

URL: https://www.ictna.ir/id/124846/

Code: 124846