۵ مرکز نوآوری شرکت پست شروع به کار کردند

منبع: پیوست
 
پنج مرکز نوآوری شرکت ملی پست امروز (۲۰ مهرماه) به صورت همزمان در استان‌های تهران، خراسان رضوی، گلستان، اصفهان و یزد افتتاح شدند.
 
 اسفند ماه سال گذشته محمدرضا قادری، عضو هیات مدیره شرکت پست اعلام کرد این شرکت قرار است با هدف توسعه استارت‌آپ‌های حوزه پستی مرکز نوآوری خود را راه‌‌اندازی کند.
 
حالا ۵ مرکز نوآوری شرکت پست در ۵ شهر تهران، خراسان رضوی، گلستان، اصفهان و یزد به صورت رسمی آغاز به کار کردند. قادری در مراسم افتتاح این مراکز با اشاره به اینکه مخاطبان امروزه از شرکت پست می‌خواهند مطابق با نیازهایشان خدمت‌رسانی کنیم، گفت: «شرکت پست همچنین باید خدمات نوآوری ارائه دهد و هم خدمات خود را به‌روز کند. مراکز نوآوری می‌تواند شروعی باشد برای نظامندکردن همکاری با استارت‌آپ‌ها. وقتی پای صحبت استارت‌آپ‌ها و همکارانی که در حوزه ارائه خدمات فناورانه کار می‌کنند، می‌نشینیم، از تعامل با پست گله‌مند هستند. گاه همکاران ما در پست از ناهماهنگی‌ها در همکاری با تیم‌های نوآور شکایت دارند.»
 
او ادامه داد: «ما در شرکت پست نیازمند ساختار و نظامی بودیم تا انحصار ایجاد نکنیم و استارت‌آپ‌های بیشتری را جذب کنیم. در یک‌سال گذشته پس از طرح شتاب‌دهی و انعقاد حدود ۷۴ قرارداد با پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور، به این نتیجه رسیدیم که پست باید مرکز نوآوری داشته باشد تا روش‌های استاندارد و قانونی برای همکاری با این شرکت‌ها و استارت‌آ‌پ‌ها تعریف شود.»
 
در ادامه مراسم رمضانعلی سبحانی فر، مدیرعامل شرکت پست به مواردی که استارت‌آپ‌ها و تیم‌ها در حوزه پستی می‌توانند ایده‌پردازی کنند، اشاره کرد و گفت: «ما چاره‌ای جز هوشمندسازی پست نداریم. پایه هوشمندسازی مراکز مکانیزه است که امروز ۶ مرکز مکانیزه را به بهره‌برداری رساندیم. امروز بخشنامه‌ای به مدیران استانی ارسال شد در بحث رعایت حقوق شهروندی و حقوق شرکت و موارد دیگری که قطعا روی این سیستم پیاده‌سازی خواهد شد.اگر در وزن مرسولات کاربر خطایی کند، آن خطا باید در مراکز تجزیه مبادلات مشخص شود. چون ما سیستم را هوشمند کردیم و خودکنترلی می‌کنیم و کنترل به صورت سیستمی است.»
 
او ادامه داد: «سامانه جامع GNAF که مصوبه مجلس است و قانون تکلیف کرده و متولی شرکت پست است. امروز به پایان رسیده است. این سامانه می‌تواند به کسب‌وکارها، به جلوگیری از فساد و شفافیت در جامعه کمک کند. بحث بعدی بحث‌های فناورانه مبتنی بر سیستم هوشمند است و ما اگر بخواهیم تحول ایجاد کنیم باید به این سمت برویم.»
 
سبحانی‌فر همچنین بیان کرد: «با پست سنتی نمی‌توانیم کار کنیم. در مرکز نوآوری ما سه بخش تعریف شده؛ بخش پست و محصولات پستی، پست پیشرفته و فناورانه و تجارت الکترونیکی و اقتصاد دیجیتال.استارت‌آپ‌ها و شتابدهنده‌ها روی این سه محور ما نیاز به شما داریم. مدیران کل استان‌ها روی این سه محور کار کنید. اگر کار نکنید به پست ضربه زدید.»
 
به گفته مدیرعامل شرکت پست، این شرکت در حوزه محصولات پستی مبتنی بر فناوری باید محصول محور باشد. او تاکید کرد که دراین حوزه استارت‌اپ‌ها باید در خصوص فروش و ارسال کالایی ایده‌پردازی کنند.
 
او در ادامه صحبت‌های خود به محور دوم فعالیت مرکز نوآوری پست اشاره و بیان کرد: «در بخش دوم که پست پیشرفته و فناورانه است، استارت‌آپ‌ها می‌توانند در بحث جمع اوری و قبول و رهسپاری و بحث توزیع کمک کنند.»
 
آنطور که سبحانی‌فر می‌گوید بخش بعدی اقتصاد دیجیتال و تجارت الکترونیکی است واین بخش دنیایی از ایده‌ها وجود دارد و شرکت پست با برنامه‌ریزی خدمات خوبی ارائه می‌دهد و استارت‌آپ‌ها هم می‌توانند در این حوزه ایده‌پردازی کنند.

URL: https://www.ictna.ir/id/129347/

Code: 129347