عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
گزارش و گفتگو
دوشنبه، 23 بهمنماه 1385

12:01 PM

February 12, 2007


نگاهی به روند توسعه مخابرات در افغانستان

توسعه شبكه مخابرات در تمامی كشورها از جمله افغانستان كه كار بازسازی زیرساخت‌های آن طی سه دهه جنگ‌های داخلی تخریب شد، به عنوان یك امر مهم مستلزم تلاش و سرمایه‌گذاری كلان است.


دولت افغانستان بنا به ضرورت‌های اجتماعی توسعه فعالیت‌های این بخش را در اولویت كاری خود قرار داده است.


این در حالیست كه تاریخچه ایجاد تلفن در این كشور به زمان حكومت امیر "امان الله خان" به ‪ ۸۷‬سال قبل در سال ‪ ۱۲۹۸‬خورشیدی باز می‌گردد.


روند افزایش ظرفیت مخابرات در افغانستان تا ‪ ۳۰‬سال قبل با فراز و نشیب هایی رو به رو بوده است.


براساس آمار در سال ‪ ۱۳۵۵‬خورشیدی ‪ ۲۸‬هزار خط تلفن در كشور دایر بود كه این رقم هفت سال بعد به ‪ ۳۱‬هزار و ‪ ۲۰۰‬خط تلفن افزایش یافت كه اغلب این تلفن‌ها به شهر كابل پایتخت افغانستان اختصاص داشت.


همچنین براساس تخمین‌های سازمان ملل در سال ‪ ۱۳۷۶‬خورشیدی تعداد ‪ ۲۹‬هزار خط تلفن در سراسر افغانستان فعال بوده است.


بر پایه گزارش‌ها تا سال ‪ ۱۳۷۷‬خورشیدی ارتباط تلفنی شهرهای كابل، هرات، مزارشریف ، قندهار و جلال آباد از طریق ماهواره و ماكروویو صورت می‌گرفت.


گرچه افغانستان تا ‪ ۱۱‬سپتامبر ‪ ۲۰۰۱‬میلادی از طریق چند خط تلفن با ایران و پاكستان ارتباط داشت اما اغلب شهرها بدون تلفن بود و وسیله‌ای برای ارتباط موثر و سریع در اختیار نداشته است.


پس از سقوط حكومت پنج ساله طالبان در اواخر سال ‪ ۲۰۰۱‬میلادی توسعه تلفن بیش از گذشته مورد توجه دولت فعلی افغانستان قرار گرفت كه علاوه بر نوسازی سیستم‌های مخابراتی، سیستم جدید تلفن سیار نیز احداث و درحال بهره‌برداری است.


عدم توسعه شبكه مخابرات و مهاجرت شش میلیون افغان به خارج كشور همواره مشكلات زیادی را برای مردم ایجاد كرد، بطوریكه سال ‪ ۱۳۸۰‬خورشیدی شهروندان "جاغوری" ولایت "غزنی" در‪ ۱۳۰‬كیلومتری جنوب شهر كابل شاهد یك حادثه دردناك بودند.


در این رویداد غم‌انگیز اعضای یك خانواده شش نفری كه برای گفت وگوی تلفنی با بستگان خود به پاكستان سفر كرده بودند، هنگام بازگشت به جاغوری از سوی راهزنان قتل عام و اموال آنان غارت و اجسادشان در كمال بی‌رحمی در یك محل متروكه رها گردید.


مرگ دستجمعی اعضای این خانواده برای كسانی كه در انتظار خبرهای خوش از عزیزان خود كه در خارج كشور زندگی می‌كردند، بسیار تلخ و دردناك بود.


با روی كار آمدن دولت طرفدار شوروی وقت در افغانستان و اشغال كشور از سوی ارتش سرخ تخریب زیر ساخت‌ها تحت عنوان مبارزه منفی با دولت دست نشانده مورد توجه مردم و گروه‌های مختلف سیاسی قرار گرفت.


به این ترتیب روند تخریب مراكز مخابراتی و شبكه خطوط تلفن در این كشور آغاز شد.


اغلب مردم مناطق روستایی بر این عقیده بودند آنچه را كه دولت برای آنان ساخته است برای نشان دادن تنفر خود از حكومت دست نشانده شوروی سابق در كابل، باید نابود شود.


در این ارتباط پایه‌های چوبی خطوط تلفن ثابت كه نقش موثری در برقراری ارتباط میان ولایات مختلف داشت، به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گرفت و حتی كابل‌های سیمی تلفن غارت شد و از آن در تهیه چوب لباسی استفاده شد.


این روند باعث شد تا مخابرات نه تنها در افغانستان توسعه نیابد بلكه روز به روز شبكه‌های مخابراتی نابود شود و با آغاز جنگ‌های داخلی در كابل كه میان نیروهای مجاهدین در سال ‪ ۱۳۷۱‬خورشیدی آغاز شد مركز اصلی مخابرات كشور در این شهر صدمه ببیید.


پس از این تاریخ ارتباط تلفنی افغان‌ها با دنیای خارج قطع شد و پیش شماره "‪ "۰۰۹۳‬كه در دنیای مخابرات به افغانستان تعلق داشت از دفاتر مخابراتی حذف گردید.


در چنین شرایطی هنگام مراجعه به مراكز پستی و مخابراتی خارج كشور جمله "امكان ارتباط تلفنی، ارسال نمابر و محموله‌های پستی به افغانستان تا اطلاع ثانوی ممكن نمی‌باشد" نظرها را به خود جلب می‌كرد.


این روند با سقوط شهر كابل بدست گروه طالبان در پاییز سال ‪ ۱۳۷۵‬خورشیدی وارد مرحله جدیدی شد، شهروندان افغان به علت نبود ارتباط تلفنی مجبور بودند برای تماس با عزیزان خود به كشورهای همسایه مسافرت كنند.


پس از شكست نیروهای طالبان در سال ‪ ۱۳۸۰‬در افغانستان ،اولین شبكه تلفن همراه به نام "افغان بیسیم" در كابل آغاز به كار كرد و دامنه توسعه آن به اغلب شهرهای كشور رسید.


شركت افغان بیسیم با سرمایه‌گذاری یك بازرگان افغان و دولت شروع به كار كرد و این درست زمانی اتفاق افتاد كه در سراسر افغانستان هر مرد افغان یك قبضه سلاح در اختیار داشت.


با توجه به تلاش‌های دولت و نیز توسعه شبكه خطوط مخابراتی، هم اكنون ‪۳۶۹‬ شهر و شهرك افغانستان تحت پوشش شبكه مخابراتی قرار دارد.


 ‪ ۱۸‬ماه پس از شروع فعالیت شركت افغان بیسیم، دومین شركت تلفن همراه در افغانستان بنام "روشن" وارد بازار شد و این كار باعث گردید تا روند رشد و توسعه صنعت مخابرات در این كشور سرعت بیشتری یابد.


رقابت آزاد میان دو شركت افغان بیسیم و روشن باعث شد كه قیمت‌ها كاهش یابد و روند توزیع سیم كارت در كشور رونق یابد و دو شركت برای پوشش بیشتر و جلب مشتری در فكر تسلط سراسری در افغانستان باشند.


این روند با ورود شبكه سوم تلفن همراه در تابستان ‪ ۱۳۸۵‬خورشیدی به نام "اریبا" سرعت بیشتری یافت.


"امیرزی سنگین" وزیر مخابرات افغانستان چهار ماه قبل هنگام صدور مجوز به چهارمین شركت خصوصی تلفن همراه به نام "اتصالات" اعلام كرد كه مردم بزودی شاهد كاهش قیمت مكالمات تلفنی در كشور خواهند بود.


وی افزود: پس از سرمایه‌گذاری در صنعت ساختمان، مخابرات بیشترین سرمایه را جذب كرده است.


به گفته وی شركت‌های مخابراتی در سال گذشته خورشیدی (‪ (۱۳۸۴‬حدود ‪۷۰‬ میلیون دلار به دولت افغانستان مالیات پرداخته‌اند.


امیرزی تاكید كرد كه هم اكنون سرمایه‌گذاری در زمینه ارایه خدمات تلفن همراه و مخابرات به بیش از ‪ ۷۰۰‬میلیون دلار رسیده است.


چندی قبل به دنبال افزایش رقابت میان شركت‌های خصوصی تلفن همراه در افغانستان توزیع رایگان سیم كارت نیز آغاز شده است.


شركت افغان بیسیم اعلام كرد كه تمام شهروندان افغان می‌توانند پس از این سیم كارت این شركت را به صورت رایگان دریافت كنند.


هم اكنون شركت‌های تلفن همراه در افغانستان كه بیش از ‪ ۱۶۰‬شهر را تحت پوشش دارند تلاش می‌كنند تا با ارایه خدمات جانبی از قبیل ارسال پیام كوتاه رایگان(اس.ام.اس)، محاسبه قیمت مكالمه به صورت ثانیه و سایر خدمات لازم مشتریان بیشتری را جلب كنند.


در آخرین رقابت میان این شركت‌ها رییس شركت خصوصی تلفن همراه روشن در افغانستان اعلام كرد كه این شركت ارایه خدمات اینترنتی را به صورت آزمایشی از طریق تلفن همراه آغاز كرده است.


"كریم خواجه" گفت: این شركت خدمات "جی.پی.آر.اس" خود را آغاز كرده است و از این پس مشتركان می‌توانند نامه‌های پست الكترونیكی خود را از طریق تلفن همراه دریافت و به دوستان خود ارسال كنند.


وی تاكید كرد: ارایه این خدمات با همكاری شركت "زیمنس" آلمان كه نیمی از خدمات روشن توسط این شركت ارایه می‌شود انجام شده است.


خواجه افزود: هم اكنون دارندگان تلفن همراه این شركت می‌توانند از طریق شبكه اینترنت از آخرین اطلاعات در جهان دانش آگاهی یابند.


"امیرزی سنگین" وزیر مخابرات افغانستان پیشتر اعلام كرد كه ‪ ۷۰‬درصد جمعیت ‪ ۲۴/۲‬میلیون نفری این كشور تحت پوشش شبكه‌های مخابراتی قرار دارند.


به گفته این مقام مخابراتی، تا سه سال آینده ‪ ۹۰‬درصد مردم از خدمات مخابراتی بهره‌مند خواهند شد.


وی گفت: برای این منظور صندوق توسعه مخابرات افغانستان ایجاد شده است كه تمام شركت‌های خصوصی و دولتی ‪ ۲/۵‬درصد از عواید خود را به این صندوق واریز می‌كنند.


استفاده از فناوری جدید در صنعت مخابرات افغانستان طی چهار سال گذشته روند پرشتابی را شاهد بوده است.


هم اكنون شمار مشتركان تلفن همراه به بیش از یك میلیون و ‪ ۸۰۰‬هزار نفر و تلفن ثابت به ‪ ۴۰۰‬هزار مشترك در افغانستان می‌رسد.


این در حالیست كه افغانستان تابستان ‪ ۱۳۸۵‬خورشیدی از طریق ایران به كابل نوری متصل شد و بر اساس قراردادی كه به ارزش ‪ ۶۴/۵‬میلیون دلار میان شركت "شونگ زنگ" چین و وزارت مخابرات افغانستان امضا شد، این شركت طرح اجرای شبكه كابل سراسری نوری را طی ‪ ۲۴‬ماه آینده اجرا خواهد كرد.


اجرای این طرح به طول سه هزار و ‪ ۳۰۰‬كیلومتر از شهر هرات در غرب كشور افغانستان آغاز می‌شود.


این طرح به صورت یك خط كمربندی شهرهای قندهار، زابل، غزنی، كابل، پلخمری، مزار شریف، میمنه، شبرغان، بادغیس را به یكدیگر متصل و مجددا به هرات متصل می‌شود.


به گفته وزیر مخابرات افغانستان، با اجرای این طرح هزینه مكالمه تلفنی در كشور ارزان و تمام ارتباطات بین‌المللی نیز از این طریق انجام خواهد شد كه این گامی مهم در راستای توسعه مخابرات افغانستان است.


علاوه بر اینكه تلفن همراه در افغانستان رشد حیرت انگیزی داشته است، دولت نیز با راه‌اندازی شركت دولتی "افغان تیلی كام" تلاش كرده است تا رشد و توسعه تلفن ثابت را در كشور افزایش دهد.


براساس این طرح هم اكنون شركت "شهید قندی یزد" در حال اجرای یك طرح سراسری مخابراتی در افغانستان است كه ‪ ۱۵۰‬هزار خط تلفن ثابت را در آینده نزدیك در اختیار استفاده‌كنندگان قرار می‌دهد.


با توجه به سرعت رشد مخابرات انتظار می‌رود كه افغانستان در این صنعت كشور ناشناخته‌ای نباشد و مردم بتوانند از هر نقطه‌ای با پیش شماره "‪"۰۰۹۳‬ با افغانستان ارتباط برقرار كنند.


نرخ مكالمه تلفنی در افغانستان نسبت به كشورهای همسایه به علت مشكلات امنیتی و كمبود برق بسیار زیاد است از این رو مقرر شده كه در سال‌های آتی هزینه مكالمه تلفنی به نصف كاهش یابد.


هزینه هر دقیقه مكالمه تلفن در داخل افغانستان به این شرح است:
از تلفن ثابت به تلفن ثابت، یك افغانی (‪ ۱۸۵‬ریال ایران)
از تلفن ثابت به تلفن همراه، پنج افغانی (‪ ۹۲۵‬ریال ایران) از تلفن همراه به تلفن همراه، ‪ ۵/۵‬افغانی ( ‪ ۱۰۱۸‬ریال ایران) آساق/‪۱۵۱۳/۱۰۷۱/۳۳۲/۲۲۸۱‬
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی