عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
اخبار امنیت در ایستنا
دوشنبه، 23 خردادماه 1384

01:23 PM

June 13, 2005


ایران در صدر رکوردهای جرایم رایانه ای خاورمیانه

با وجود این كه هنوز به نیمه سال 2006 نرسیده ایم ولی آمار ها نشان دهنده ان است كه امسال تعداد جرایم رایانه ای صورت گرفته بسیار بیشتر از سال قبل خواهد بود و ركوردی دیگر در این زمینه به ثبت خواهد رسید .
به گزارش خبرگزاری موج – سجاد ولدی- در این مدت میزان ویروس های منتشر شده 50 درصد و اقدام به دزدیدن اطلاعات شخص از جمله اطلاعات حساب های بانكی نیز 30 درصد رشد نشان میدهد . در خاورمیانه نیز مشكل به جای خود باقی است با این تفاوت كه عدم وجود و یا ضعف قوانین تنبیه متخلفان اینترنتی و كمبود اموزش ها و اطلاعات كاربران در مورد موضوعاتی نظیر جرایم رایانه ای خطر را برای صاحبان صنایع و بازرگانانی كه به مبادله از طریق اینترنت می پردازند بسیار پر رنگ تر كرده است .
یكی از مسئولان امنیتی شركت سیسكو سیستم میگوید : علاوه بر كمبود قوانین در این زمینه ، ما هیچ گاه شاهد سرمایه گذاری دولت ها و شركت های بزرگ بر سر مسائل امنیتی نبوده ایم و همچنین مشاغلی چون مشاور امنیتی شبكه ، جایگاهی در ساختار شركت های مرتبط با اینترنت و رایانه خاورمیانه ندارد .
چندی پیش وجود حفره های امنیتی در شبكه رایانه های شركت سیسكو كه ارائه دهنده خدمات اینترنتی به بسیاری از كشورهای اروپایی و آمریكاست باعث خسارت شدید اقتصادی و امنیتی به این مجموعه گردید و مسئولان ان را به خود آورد .
در تازه ترین آماری كه شركت سیمانتك از تحقیقاتش در خاورمیانه به دست آورده ، 10 كشور به عنوان بی حفاظ ترین كشورها در مقابل حملات هكری دسته بندی شده اند كه ایران در این رتبه بندی مقام اول را دارد . بعد از ایران ، كویت ، امارات ، عربستان و مصر در مقام های بعدی قرار دارند و تعدادی از این كشور ها نیز هم اكنون با مشكلات جدی دزدی اطلاعاتی و نفوذ های هكری مواجه اند . به طوری كه در یك عملیات خرابكارانه در سال 2003 حدود 5 میلیارد دلار از دستگاه های خود پرداز در امارات ربوده شد.
در لبنان نیز كه تعداد كمی كاربر اینترنت دارد ماه گذشته به دلیل حمله هكر ها به 4 سرور اصلی ارائه خدمات ، ایمیل های نیمی از كاربران اینترنت برای چند روز غیر قابل دسترسی بود .
هم اكنون در بسیاری از كشور های خاورمیانه هنوز بحث جرایم رایانه ای و سایبر جدی تلقی نمی شود و ادارات پلیس به فكر تاسیس واحد های مجزای مبارزه با این گونه خلاف كاری های اینترنتی نیست اند .
همین امر باعث شده تا بانك ها و موسسات مالی خارجی رغبتی به گسترش فعالیت های اینترنتی خود در این كشور ها نداشته باشند زیرا به عنوان مثال در لبنان حتی اگر شخصی رایانه ای را هك كند قانونی برای مجازات وی در نظر گرفته نشده است و حتی اگر خود هكر عمل خلاف خود را تایید نكند نمی توان وی را مورد بازجویی قرار داد .
با این وجود بعضی از كشورها نظیر امارات تعدادی جرم رایانه ای را مشخص كرده كه برای ارتكاب به آنها تا 15 سال زندان در نظر گرفته شده است و این نشان دهنده ایجاد یك جریان و نگرانی در مود جرایم اینترنتی است .
آماری از موسسه تحقیقاتی گارتنر نیز نشان میدهد كه طی 3 سال گذشته در خاورمیانه فقط 20 میلیون دلار برای مبارزه با جرایم سایبر هزینه شده است
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی