عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
اخبار امنیت در ایستنا
شنبه، 18 فروردینماه 1386

12:55 AM

April 07, 2007


اعتراض به فیلترینگ با هک کردن سایت وزارت ICT!

به گزارش سایت خبری-تحلیلی بازتاب هک سایت وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات و شبکه چهار تلویزیون ایران که در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین ماه انجام شد نقطه اوج هک سایت های دولتی در سال های اخیر بود.


در هفته های اخیر سایت چندین وزارتخانه و سازمان دولتی جمهوری اسلامی هک شده است.


هکر سایت وزارت ارتباطات با ارائه پیغام فارسی «مشترک گرامی دسترسی به این سایت امکان پذیر نمی باشد» این وزارتخانه را نه «وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات» که «وزارت فیلترینگ» خواند.


سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، روز سیزده فروردین ۸۶ هک شد. اگرچه در ماه های اخیر سایت برخی دیگر از وزارتخانه ها نیز هک شده اما از نظر ناظران، هک سایت وزارت ارتباطات از این جهت که خود این وزارتخانه متولی اینترنت در ایران است با اهمیت تلقی می شود.


هکری که سایت وزارت ارتباطات را هک کرده خود را با عنوان «ISP-Crackers Security» معرفی کرده و با قرار دادن پیامی بر صفحه اول سایت این وزارتخانه نوشته است: «مشترک گرامی دسترسی به این سایت امکان پذیر نمی باشد».


روزنامه همشهری در واکنش به هک سایت وزارت ارتباطات با اشاره به این که این نخستین باری نیست که هکرها، سایت های دولتی را مورد حمله قرار می دهند، نوشته است: «این موضوع در عصر فناوری اطلاعات، ضرورت تقویت زیرساخت های فنی و امنیتی مناسب را برای ارائه و انتقال داده ها در فضای شبکه ای یادآور می شود.»


این روزنامه همچنین نقش وزارت ارتباطات را در زمینه گسترش فضای امن شبکه ای در کشور دارای نقش کلیدی دانسته و خواستار واکنش به موقع مسئولان این وزارتخانه در بر طرف کردن این مشکل شد، چرا که به عقیده روزنامه همشهری، چنین واکنشی«می تواند در ذهن کاربران اینترنت در ایران اطمینان لازم را ایجاد کند.»


سایت وزارت ارتباطات جمهوری اسلامی با گذشتن چند ساعت از قرار گرفتن پیام هکر در انتقاد به فیلترینگ، با بازگرداندن مطالب تا اسفند سال ۸۵ فعالیت خود را بار دیگر از سر گرفت.


با این حال مسئولان این وزارتخانه و سایت اینترنتی آن پس راه اندازی مجدد این سایت هیچ اشاره ای به هک شدن آن نکردند.


هک شبکه چهار تلویزیون


دوشنبه، سیزده فروردین، همچنین ساعتی پس از انتشار خبر هک سایت وزارت ارتباطات جمهوری اسلامی در وبلاگ ها، سایت شبکه چهار سیمای جمهوری اسلامی نیز هک شد.


در این مورد، هکرها با استفاده الفاظ رکیک و قرار دادن لینک فیلم های پورنو، مقام های عالی حکومت ایران را مورد حمله قرار دادند.


صفحه هک شده شبکه چهار، ساعت ها در انظار عمومی قرار داشت اما مسئولان سایت اینترنتی صدا و سیما سرانجام این صفحه را از دسترس خارج کردند و در ساعات اولیه صبح سه شنبه پس از بازسازی آن دسترسی مجدد را برای کاربران امکان پذیر ساختند.


پیش از این نیز سایت برخی از وزارتخانه ها و سازمان های دولتی ایران مورد حمله هکرها قرار گرفته بود.


در هفته دوم دی ماه سال گذشته، نیز سایت وزارت ارشاد اسلامی توسط یک هکر که خود را با نام «ستاره خسروی» معرفی کرده بود،هک شد.


این هکر در پیام خود با اشاره به این که سایت اینترنتی این وزارتخانه از حداقل امنیت شبکه نیز برخوردار نیست خطاب به مسئولان وزارت ارشاد نوشته بود: «چگونه کسانی که نمی تواند امنیت سایت خود را تضمین کنند، چگونه می توانند از ساماندهی وب سایت های اینترنتی حرف به میان آورند.»


هک سایت های اینترنتی گرچه یکی از موارد شایع در عصر حاضر است، اما در مورد سایت های فارسی از سابقه طولانی برخوردار نیست.


سایت های دولتی در دست هکرها


طی سال ۸۱ اخباری از هک بیش از ۱۰۰ سایت منتقد یا مخالف حکومت ایران توسط هکرهای چینی منتشر شد.


در سال ۸۴ یک گروه هکر با نام «دلتا» بیش از ۵۰ سایت دولتی را هک کرد.این گروه همچنین اعلام کرد که در فاصله ۲۹ آذر تا ۱ دی ۸۴ رکورد هک سایت های دولتی را شکسته است.در آن زمان برخی از ناظران و کارشناسان این اقدام هکرهای چینی را نتیجه سفارش برخی از نهادهای حکومتی عنوان کردند.


طی سال ۸۳ نیز سایت تعدادی از خبرگزاری ها چون ایسنا و ایلنا در کنار سایت هایی چون بازتاب و جام جم آنلاین، خبرگزاری میراث و تعدادی دیگر از سایت های خبری تحلیلی هک شدند.
براساس اعلام این گروه هکر، سایت های دولتی مهمی از جمله دانشگاه شریف، سینا مهر، سایت پول کشور، دادگستری ایران، دادگاه انقلاب، تولید دارو، شرکت دارو سازی ابوریحان، سایت بزرگراه ها، کل سایت های هتل های پنج ستاره تهران، سایت تامین اجتماعی، سایت فروش لیزینگ، سایت وزارت صنایع ومعادن، سایت رسمی استاندارد و چندین سایت دیگر را هک کرده است.


در اسفند ۸۴ نیز یک گروه هکری دیگر به نام «MSHERM» تعدادی از سایت های دولتی و سایت روزنامه کیهان را هک کرد.


اول اردیبهشت سال ۸۵ نیز گروه هکری «آشیانه» اقدام به هک ده ها سایت رسمی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی، و تعدادی از سایت های مذهبی کرد.


این گروه که اخبار فعالیت های دیگرش از صدا و سیما به طور رسمی پخش می شد،علت چنین اقدامی را مشکل امنیت شبکه در بسیاری از سرورهای مهم دولتی ایران که سایت های بزرگ دولتی - نظامی و سیاسی کشور بر روی آنها قرار دارند، و دادن تذکر به مسئولان کشور در این مورد عنوان کرد.


در مرداد ۸۵ نیز روزنامه جام جم خبر داد که وبلاگ محمود احمدی نژاد توسط هکرهای اسراییلی هک شده است.


در اواخر اسفند ۸۵ نیز همزمان با رونمایی از سمند سورن، محصول جدید ایران خودرو، سایت این شرکت توسط گروه ISP-Cracker هک شد.


این گروه علت نفوذ خود به سایت ایران خودرو را اعتراض به امنیت پایین محصولات این شرکت خودرو سازی عنوان کرد.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی