عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
اخبار امنیت در ایستنا
پنجشنبه، 13 مهرماه 1391

10:04 AM

October 04, 2012


سرانجام قابل پيش‌بيني يك پروژه خلق‌الساعه: فعلا منتظر ضدبدافزار بومي نباشيد!

شش ماه از رونمايي فاز نخست آنتي ويروس بومي مي گذرد و اين در شرايطي است كه هيچ خبري در خصوص تكميل اين پروژه، امكان تجاري سازي و توليد انبوه آن منتشر نشده است و انتظار مي رود اين طرح نيز به سرانجام ديگر پروژه هاي ناكام بومي سازي در كشور دچار شود.
به گزارش عصر ارتباط، ميراث بومي‌سازي‌ها پس از دیتا‌سنتر، موتور جست‌وجو، سیستم‌عامل، پست ‌الکترونیکي و باز‌ی‌های رایانه‌ای به آنتي‌ويروس رسيد و اين‌بار مسئوليت طراحي و توليد ضدبدافزار بومي از اواخر سال گذشته به مركز آپاي دانشگاه شيراز واگذار شده است و از ارديبهشت‌ماه كه فاز نخست آنتي‌ويروس بومي را رونمايي كردند هيچ خبري از ادامه پروژه، زمان تكميل و عرضه آن به بازار و امكان صنعتي‌شدن و توليد انبوه اين آنتي‌ويروس بومي اعلام نشده است.


ماجرا از زماني شروع شد كه وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات از ممنوعيت واردات نرم‌افزارهاي امنيتي با هدف حمايت از توليدات داخلي خبر داد و پتانسيل كشور را در توليد آنتي‌ويروسي كه طي زمان تداوم نيز داشته باشد زير ذره‌بين برد.


هرچند طبق نظر كارشناسان ممنوعيت ورود ضدبدافزارهاي خارجي به كشور نه ممكن و نه عاقلانه است، در بهترين شرايط بايد اين بازار ساماندهي شود، خصوصا اينكه اگر كشور موفق به توليد آنتي‌ويروس بومي شود كه هم‌اكنون در مركز آپاي شيراز در حال گذران مراحل طراحي و توليد قرار دارد،‌ بايد توان تعامل با ديگر ضدبدافزارهاي دنيا و قابليت به‌روزرساني را  كه اصول اوليه يك برنامه امنيتي محسوب مي‌شود، داشته باشد.


هرچند نمي‌توان با تولد بدافزارهايي همچون استاكس‌نت و فرزندانش دوكو، وايپر، فليم و مدي كه در دو سال گذشته خواب امنيت كشور را برآشفتند و ارگان‌هاي حياتي كشور را مورد تهديد قرار دادند تأمين امنيت و محافظت از اطلاعات طبقه‌بندي شده را ناديده انگاشت.


فقط توليد مهم نيست، بايد اقتصادي باشد


غلامرضا جلالي، رئيس سازمان پدافند غيرعامل در گفت‌وگو با خبرنگار عصر ارتباط،‌ با اينكه در خصوص جزئيات اين طرح اطلاعاتي نداد، اما از پيشرفت 60 درصدي پروژه توليد ضدبدافزار صددرصد بومي در دانشگاه شيراز خبر داد و افزود: «بخش‌هايي از آنتي‌ويروس کاملا بومي توليد شده و بخش‌هاي ديگر آن در حال تکميل است.» اين در شرايطي است كه مركز آپاي دانشگاه شيراز حاضر به ارائه هيچ‌گونه توضيحي در خصوص پيشرفت و زمان تكميل اين پروژه نيست.


او در ادامه افزود: «البته اين نرم‌افزارهاي داخلي احتياج به تجاري‌شدن در صنعت دارند. در واقع کار خوب را وزارت علوم انجام داد که کنسرسيومي براي توليد اين بدافزارها تشکيل داد تا رقابت داخلي ميان دانشگاه‌ها حذف شود و اين محصولات بتوانند با خارجي‌ها رقابت کنند.»


او با بيان اينكه در وهله نخست بايد فعاليت شرکت‌هاي فعال در حوزه آنتي‌ويروس اقتصادي شود، گفت: «در حال حاضر اين محصولات در سطح دانشگاهي توليد مي‌شوند؛ البته چند شرکت محدود همچون امن‌افزار با وجودي که نرم‌افزار توليد کردند اما متأسفانه محصولاتشان به فروش نرفته و در حال ضرر هستند و وظيفه دولت است كه از آنها حمايت كند.»


او در ادامه نظر وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات مبني بر ممنوعيت ورود ضدبدافزارهاي امنيتي را تأييد كرد و افزود: «نياز است که الزامات حکومتي استفاده از ضدبدافزارهاي خارجي را در کشور ممنوع کند تا همه مکلف باشند از ضدبدافزارهاي داخلي استفاده کنند.»


جلالي پيشنهاد تشكيل يك كنسرسيوم براي اقتصادي‌كردن طرح آنتي‌ويروس بومي و رساندن آن به سطح توليد انبوه مطرح كرد و افزود: «وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، وزارت دفاع و وزارت صنعت، معدن و تجارت هر سه  کنسرسيومی سه‌گانه تشکيل دهند و براي اقتصادي‌سازي و توليد انبوه اين محصولات برنامه‌ريزي کنند. در واقع اين کنسرسيوم بايد بتواند براي استفاده از ضدبدافزارهاي بومي سياست‌گذاري کند تا ظرف مدت يک‌سال اين ضدبدافزارهاي بومي به توليد انبوه برسند.»


در جست‌وجوي نخستين بومي امنيتي كشور


مركز آپاي شيراز در حالي به‌دنبال توليد نخستين آنتي‌ويروس بومي است كه اين تجربه در كشور تازگي ندارد و پيش از اين نيز آنتي‌ويروس ايمن از سوي شركت مهران رايانه‌ به‌عنوان نخستين آنتي‌ويروس كشور توليد شده بود و اكنون نيز در حال فعاليت است. هرچند ايمن در سال‌هاي اخير شرايط مساعدي نداشت اما اكنون با مشاركت شركت فناپ به حيات خود ادامه داده و جالب اينكه با مركز ماهر (مركز مديريت امداد و هماهنگي رخدادهاي امنيتي) در جريان حملات اخير سايبري همكاري تنگاتنگي دارد.


در گذشته نيز سعيد مهديون، نایب‌رئیس هیئت‌مدیره سازمان فناوری اطلاعات ایران، سهم آنتي‌ويروس ايمن از بازار ايران را 10 تا 15 درصد اعلام كرد و گفته بود: «هم‌اکنون آنتی‌ویروس ایرانی بسیار قوی در کشور داریم که تولید داخل است و حتی در بسیاری موارد در شناسایی بدافزارها از آنتی‌ویروس مک‌‌آفی هم بالاتر قرار گرفته است.»


تا كنون اعلام نشده آنتي‌ويروسي كه مركز آپاي دانشگاه شيراز در دست توليد دارد چه ارزش افزوده و مزيتي نسبت به آنتي‌ويروس بومي و قديمي ايمن دارد و اينكه اگر برنامه‌هاي جديدي مبني بر توليد آنتي‌ويروس بومي در دست اجراست، چه برنامه‌هايي براي حمايت از ادامه حيات و بقاي آنتي‌ويروس‌هاي ايراني همچون ايمن و پارس‌گيت در نظر گرفته شده است.
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی