عناوين اخبار


برگزیده


امنيت


مقاله


گزارش و گفتگو


ياداشت


اخبار شرکتها


همايشهافراخوانها و آئين نامه ها


عکس و ویدئو

 
  خدماتنسخه موبایلخروجی پیامکخروجی RSSعضویت در خبرنامه ها

 

راهنما
تبليغات


 

سفارش آگهی
اخبار امنیت در ایستنا
پنجشنبه، 13 مهرماه 1391

10:05 AM

October 04, 2012


شش مركز آپا با بودجه‌ دو ميليارد و نيمي

مراکز آمادگی، پشتیبانی و امدادی فضای سایبر (آپا) با مشاركت دانشگاه‌های مشهد، شیراز، اصفهان، صنعتي امیرکبیر، صنعتی شریف و امام حسین و با اختصاص مبلغ دو میلیارد و 700 میلیون تومان در حال فعاليت‌اند.
به گزارش عصر ارتباط، مراكز تخصصي آپا با هدف آگاهي‌رساني، امداد و پشتيباني در زمينه‌هاي مرتبط با بدافزارها در دانشگاه‌هاي كشور شكل گرفته‌اند و تا كنون نيز در هشت دانشگاه بزرگ كشور راه‌اندازي شده‌اند و البته در حال گسترش در ميان ديگر دانشگاه‌هاي كشور هستند.


تجهيز و راه‌اندازي هشت مرکز تخصصي قطبي در هشت دانشگاه کشور و نيز گروه هماهنگي مرکزي در مرکز تحقيقات، کشف چندين آسيب‌پذيري براي اولين‌بار در دنيا و معرفي آنها به نام ايران، ايجاد يک مرجع و پايگاه بزرگ و منحصر به‌فرد از آگاهي‌ها، توصيه‌ها، راهنماه‌ها و مطالب آموزشي و علمي در زمينه آسيب‌پذيري‌ها و حوادث رايانه‌اي، مشارکت مؤثر در مجامع بين‌المللي (First,OIC-CERT)، عضويت کامل در OIC-Cert و عضويت کميته راهبري آن، برگزاري يك كنفرانس ملي در ايران و ارائه و چاپ مقالات علمي در كنفرانس‌هاي داخلي و خارجي از جمله دستاوردهاي اين مراكز عنوان شده است.


مأموریت مراکز آپا که در سال 1387 توسط پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات مؤسسه تحقیقات، ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران راه‌اندازی شده است، مدیریت پاسخ به حوادث در سطح عمومی است و با ایجاد چند مرکز آپای تخصصی در دانشگاه‌های کشور به موضوع فرهنگ‌سازی، توسعه و تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه پاسخ به حوادث توجه داشته و انتقال دانش و فناوری این حوزه را به داخل کشور هدف قرار داده است. همچنين سازمان‌های کشور می‌توانند با الگوبرداری، تیم‌های آپای مخصوص خود را راه‌اندازی کند.


برگزاري دو دوره مسابقات هك و نفوذ از سوي مركز آپاي دانشگاه صنعتي شريف و همين‌طور رونمايي از فاز نخست آنتي‌ويروس بومي در مركز آپاي دانشگاه شيراز از جمله اقدامات صورت‌گرفته توسط اين مراكز به‌شمار مي‌رود.


محمدحسين شيخي، استاد دانشگاه شيراز، پيش از اين با بيان اينكه هم‌اكنون روزانه 300 تا 400 بدافزار در دنيا منتشر مي‌شود كه فقط پنج درصد آن مربوط به ويروس‌هاست،‌ گفته بود: «اگر از كامپيوترهاي متصل به اينترنت كه به‌وسيله آنتي‌ويروس به‌روز نشده مراقبت نشود، به‌سادگي به‌وسيله بدافزارها آلوده مي‌شوند.»
لینک ثابت || اضافه شده توسط آرش کریم بیگی|| نسخه قابل چاپ || بازگشت به صفحه اصلی || آرش کریم بیگی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی ایستنا اینجا را کلیک کنید. برای عضوریت در خبرنامه روزانه ایمیلی ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه  ایمیلی ایستنا نمایش داده میشود.


فهرست آخرین عناوین

 
    تبليغات  
  
  سفارش آگهی